Francúzske a nemecké rozhlasové stanice boli obvinené z cenzúry po tom, čo odmietli odvysielať dokumentárny film o európskych židoch, ktorí čelili prenasledovaniu moslimskými migrantmi, tvrdiac, že dokument nie je “vyvážený” a téma je “veľmi citlivá”.

Vyvolení a vylúčení – Nenávisť voči Židom v Európe (Chosen and Excluded – Jew Hatred in Europe) zdôrazňuje antisemitizmus na kontinente a zobrazuje násilné židovské skúsenosti z moslimských komunít v mestách ako je Paríž.

Filmovanie sa uskutočnilo vo Francúzsku, Nemecku, Maďarsku, Izraeli a na palestínskych územiach. Nemecký historik Michael Woffsohn dokument označil za “najlepší, najinteligentnejší a historicky najpresnejší film o tejto téme, ktorý je bohužiaľ veľmi aktuálny.”

Francúzsko-nemecká stanica Arte a nemecký verejný vysielateľ WDR však odmietli vysielať film, informuje The Times.

Režisér Joachim Schroeder uviedol, že predstavitelia televíznej stanice mu povedali, že téma antisemitizmu v komunitách moslimských migrantov je “veľmi citlivá” a dokument neposkytuje “multi-perspektívny” a “vyvážený” pohľad na prenasledovanie.

“Ak urobím dokument o Osvienčime, musím tiež oznamovať utrpenie rodín SS stráží?” pýta sa Schroeder. “Zdá sa, že sme trafili klinec po hlave a to bolo príliš veľa pre manažérov televízií,” povedal Schroeder o svojom filme. Spolu s historikmi, ktorí taktiež dokument ohodnotili pozitívne, obviňujú stanice z “cenzúry”.

Jedna časť filmu ukazuje, že židovskí teenageri z parížskeho predmestia uvažujú o odchode z Francúzska do Izraela a opisujú časté fyzické útoky, ktorým čelia mladí ľudia. “Je to židovská štvrť obklopená perifériami, kde žijú ľudia s nízkymi príjmami. Sme tu v pasci – keď vyjdeme von, riskujeme náš život,” povedal židovský študent zo Sarcelles.

“Všetci chceme odísť,” povedal ďalší. “Takmer všetci zo Sarcelles sa presťahovali do Netanya v Izraeli. Je to tam ako v Paríži – je tam veľa Francúzov.”

Parížska štvrť Sarcelles zaznamenala v roku 2014 násilné útoky na Židov počas pro-palestínskych nepokojov. Socialistický starosta François Pupponi v rozhovore v dokumente uviedol, že pro-palestínske skupiny podporili nenávisť voči Izraelu.

  Le Pen: Příčinou porážky mé dcery byly návrhy na vystoupení z EU

“Pre určitý počet mladých ľudí znamenajú slová Žid a Izrael jedno a to isté, ak ste proti Izraelu, ste tiež proti Židom,” povedal Pupponi.

S antisemitizmom, ktorý v moslimských komunitách vzrástol od migračnej krízy v Európe, najmä v Nemecku, ktoré v priebehu migračnej krízy prijalo viac ako milión migrantov z Blízkeho východu a Afriky, sa rozšírili aj teroristické útoky, ktoré sa špecificky zameriavajú na židovské komunity.

V roku 2016 opustilo Francúzsko 5 000 Židov. Rok predtým odišlo 7 900 Židov a v roku 2014 ich bolo 7 231. Spolu teda od roku 2006 emigrovalo 40 000 francúzskych Židov.

(KPa, skn.cz, Foto: skn.cz)

Komentáře