Už od udalosti Edwarda Snowdena sú ľudia podozrievaví voči veľkým spoločnostiam ako Facebook a Google. Vieme, že zhromažďujú obrovské množstvo údajov. Hoci iba spoločnosť Facebook skutočne vie, koľko údajov zhromažďuje o svojich používateľoch, no odhaduje sa približne 500 terabajtov dát denne (1 terabajt = 1024 gigabajtov). Priemerný film s rozlíšením 720p má veľkosť asi jeden gigabajt.

To znamená, že Facebook zhromažďuje ekvivalent 510.000 filmov každý deň. Samotná miera získavania údajov je impozantná, ale to, čo môžu robiť s týmito údajmi, je ešte pôsobivejšie a strašidelnejšie. Facebook je súčasťou každodenného života. Je to však dobré? Tu je desať znepokojujúcich faktov o Facebooku, ktoré ti pomôžu rozhodnúť sa odpovedať na túto otázku.

1. ROZPOZNÁVANIE TVÁRE

Keď pridáš fotku na Facebook, informácia o nej sa pridá k obrovskému množstvu dát na Facebooku. Sociálna sieť zamestnáva expertov z oblasti umelej inteligencie, ktorí spracúvajú všetky tieto údaje o fotografiách. Výsledkom je algoritmus, ktorý dokáže rozpoznať tvoju tvár. Ten má podľa sociálnej siete presnosť až 98 percent. S každou novo odovzdanou fotografiou Facebook získa lepší obraz o tvojej tvári. Otázkou ale ostáva, ako dlho bude trvať, kým spoločnosť Facebook tieto informácie nepredá maloobchodníkom.

2. FACEBOOK VIE, KDE SA NACHÁDZAŠ

Ak máš v telefóne aplikáciu Messenger, je pravdepodobné, že si jej nezakázal zdieľať tvoju polohu. Nie je to zlá vec, ak chceš, aby Facebook vždy vedel, kde presne sa nachádzaš. Ale čo ostatní ľudia? Čo ak ťa chce sledovať konkrétna osoba? Mohli by na tento účel použiť Messenger? Jeden programátor preskúmal a vytvoril jednoduchý doplnok prehliadača Chrome nazvaný Marauder’s Map (Záškodnícka mapa). Názov sa odvoláva na mapu, ktorá Harrymu Potterovi v Rokforte umožnila vidieť, kde sa nachádzajú všetci obyvatelia hradu. Novodobá Záškodnícka mapa bola schopná poskytnúť presné súradnice priateľov, ktorí používali program Messenger. Pri pohľade na jednoduchú mapu programátor dokázal presne určiť, kde sú jeho priatelia. Ako odpoveď Facebook zakázal zdieľanie polohy z aplikácie Messenger pre tretie strany. To však neznamená, že sa tieto údaje nezhromažďujú.

3. KVÔLI FACEBOOKU SA CÍTIŠ HORŠIE

Čím viac budeš používať Facebook, tým horšie sa budeš cítiť. Ukázalo sa, že časté používanie sociálnych médií spôsobuje množstvo rôznych problémov, vrátane zhoršenia osobných vzťahov, či zhoršenia sebaúcty . Štúdie uskutočnené univerzitou Yale ukázali, že používanie Facebooku malo značný vplyv na duševné zdravie.

4. FACEBOOK VYTVÁRA OZVENU PRE TVOJE NÁZORY

Po zvolení Donalda Trumpa a nedávnemu brexitu ľudia rýchlo dávali za vinu Facebooku a Googlu propagovanie falošných správ. Dôkazy boli také silné, že dokonca aj generálny riaditeľ spoločnosti Facebook, Mark Zuckerberg, musel sľúbiť, že odstráni falošné spravodajské stránky a varoval používateľov, aby sa neriadili rôznymi webovými stránkami. Hlavné médiá sa zamerali na “falošné správy”, ale nezmienil sa o ďalších problémoch, ktorým ľudia čelia v súvislosti s Facebookom. Hlavným cieľom spoločnosti Facebook je prinútiť ťa, aby si na sociálnej sieti strávil čo najviac času. Ako vyplynulo z bodu vyššie, je to zlé pre tvoje psychické zdravie. No pozitívne to nevplýva ani na tvoj intelekt. Facebook sa nás snaží prinútiť tráviť na ňom čas “propagovaním” toho, čo si myslí, že by sme chceli vidieť. Problém je v tom, že ak si napríklad ľavicový politický fanúšik, nikdy neuvidíš obsah ukazujúci pozitívne aspekty pravicovej politiky a ten istý princíp platí, ak si zase pravičiar. Táto filtračná bublina tiež spôsobuje, že politická strana, ktorú podporuješ, sa ti medzi novinkami zobrazuje neporovnateľne častejšie ako ostatné.

5. FACEBOOK NEGATÍVNE OVPLYVŇUJE ĽUDÍ S PORUCHAMI PRÍJMU POTRAVY

Malá štúdia s 84 vysokoškolsky vzdelanými ženami na štátnej univerzite na Floride zistila, že tí, ktorí používajú Facebook častejšie, hlásili častejšie nepravidelné stravovanie. Ďalšia štúdia americkej univerzity vo Washingtone zistila, že dievčatá, ktoré zdieľajú svoje fotografie na Facebooku, sú s väčšou pravdepodobnosťou nespokojné so svojim telom.

Facebook je totiž prostriedkom, prostredníctvom ktorého sa ľudia navzájom porovnávajú. Tento fakt môže mať vplyv na ľudí, ktorí nie sú postihnutí žiadnym duševným ochorením, no účinok môže byť výraznejší u ľudí, ktorí čelia vážnym psychologickým problémom, ako sú poruchy príjmu potravy.

6. KVÔLI FACEBOOKU SÚ OSAMELÍ ĽUDIA EŠTE VIAC OSAMELÝMI

Newyorská klinická psychiatrička, Dr. Sudeepta Varmová, uviedla, že kvôli Facebooku ľudia neustále vedia o čom, čo robia iní – a zároveň im to pripomína, že oni namiesto toho sedia pri Facebooku, kvôli čomu sa môžu cítiť osamelo. Áno, je to obrovský paradox, ale ľudská psychika je nevyspytateľná. To bol záver štúdie 82 mladých ľudí, ktorí boli aktívnymi užívateľmi Facebooku. Najviac šokujúcim poznatkom z tejto štúdie je, že len po dvoch týždňoch používania Facebooku došlo k prudkému poklesu subjektívneho šťastia.

7. FACEBOOK O TEBE VIE VIAC NEŽ SI MYSLÍŠ

Nástenka na Facebooku je navrhnutá tak, aby ťa zaujala na čo najdlhší čas. Počas tejto doby Facebook buduje neustále sa vyvíjajúce a zložité algoritmy na základe údajov o používateľoch. Nástenka je účelovo vytváraná pomocou prediktívnej analýzy, ktorá im umožňuje zistiť, aký náchylný je užívateľ k reklame, aký je jeho politický názor a či je pravdepodobnejšie, že bude platiť hotovosťou alebo kreditnou kartou. Dokonca odhadujú, aký inteligentný si na základe obsahu, ktorý sa ti páči.

8. FACEBOOK SA ANGAŽUJE V POLITICKEJ CENZÚRE…

Napriek poslaniu napomôcť dosiahnutiu slobodnej a otvorenej spoločnosti, koná Facebook proti tomuto cieľu tým, že sa podieľa na politickej cenzúre na štátnej úrovni. Existuje veľa príkladov, ako je blokovanie rôznych politických stránok. Asi najvážnejší príklad pochádza z Číny, kde spoločnosť Facebook vytvorila špeciálny softvér na cenzurovanie príspevkov používateľov. Situácia dokonca zašla tak ďaleko, že je cenzurovaná aj satira.

9. …S RADOSŤOU PREDÁ ÚDAJE O TEBE…

Ak si myslíš, že nie je nič horšie ako politická cenzúra, si na omyle. Už vieme, že sociálna sieť každý deň zbiera obrovské množstvo údajov o používateľoch. Čo však s nimi robí ďalej? S radosťou ich predáva. Spoločnosť Mastercard nedávno zakúpila dáta Facebooku, ktoré podrobne odhaľujú internetové zvyky používateľov, aby odhalila informácie o ich správaní. Zámerom je zlúčiť dáta Facebooku s vlastnými údajmi spoločnosti a dokonale tak zacieliť online predaj produktov. Povieš si, že Mastercard je veľká spoločnosť s obrovským kapitálom a že táto služba určite nebola lacná. Istý muž zaplatil 5 dolárov, aby získal osobné informácie približne o milióne používateľov Facebooku. Reakcia Facebooku bola ešte horšia. Sociálna sieť muža požiadala, aby údaje odstránil z počítača a mlčal o nich.

10. …A DOKONCA VIE, KEDY SPÍŠ.

Prostredníctvom aplikácie Messenger môžu používatelia vidieť, kedy bol niekto naposledy aktívny. Vývojár menom Soren Louv-Jansen sa nad tým trochu viac zamyslel. Pomocou korelácie ID používateľa s časovou pečiatkou dokázal vytvoriť graf spánkových vzorov všetkých svojich priateľov. Jeden hacker šiel ešte ďalej a zistil, že je možné určiť, na akom zariadení používateľ naposledy navštívil Facebook. Skvelý spôsob, ako vydesiť svojich priateľov.

(KPa, skn.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře