Agentura pro národní bezpečnost USA je v krizi po hackerské krádeži programu v roce 2016, který zpravodajská agentura používala k infiltrování zařízení a sítí po celém světě, informovaly New York Times.

Skupina hackerů Shadow Brokers zveřejnila programový kód programů ukradených z NSA. Byl použit k vytvoření virů, které způsobily velké škody počítačům po celém světě. NSA oficiálně nekomentuje situaci, ale New York Times považuje za fakt, že ukradená kybernetická zbraň patří tajné službě. To potvrdili i bývalí a současní zaměstnanci Národní bezpečnostní agentury.

Podle nich měla činnost Shadow Brokers pro NSA „katastrofické důsledky“: zpochybnila se její schopnost chránit mohutné kybernetické zbraně i hodnota bezpečnostních služeb pro národní bezpečnost.„Agentura, která je považována za světového lídra v hackování počítačových sítí protivníků, nemohla ochránit vlastní sítě,“ konstatoval deník.

Publikace uvedla, že krádež dokumentů je srovnatelná se „zemětřesením, které šokovalo NSA od jejích základů“. Předpokládá se, že škody způsobené Shadow Brokers mohou být mnohem větší, než škody, které způsobil CIA exdůstojník NSA Edward Snowden. Ten odhalil názvy programů hromadného slídění a hackeři stanovili programový kód a umožnili tak jejich použití třetími stranami.

Podle New York Times americká zpravodajská agentura ani není schopna zjistit, jak k úniku došlo a zda se na něm podílel nějaký zaměstnanec. Probíhají se rozsáhlé inspekce. „Centrála agentury v Marylandu a v kancelářích po celé zemi jsou zaměstnanci NSA nuceni podstoupit testy na detektoru lži a suspendováni z práce…. Morálka upadla, zkušení odborníci opouštějí agenturu a přecházejí na práci, která je lépe placená, včetně podniků, které chrání počítačové sítě před vniknutím pomocí nástrojů NSA,“ popsal deník. Od roku 2015 byli zatčeni tři zaměstnanci za krádež údajů, ale není jasné, zda se situace v NSA zlepšila, uvedly noviny.

Bývalý zaměstnanec „hackerského“ oddělení  agentury Jake Williams, jehož jméno a místo práce také odhalili Shadow Brokers, označil událost „víceúrovňovou katastrofou“. Potvrdil, že úředníci činní v trestním řízení „loví“ ty, kteří se podílejí na hackování, ale zatím nikdo nebyl chycen.

Podle novin Rusko zůstává jedním z hlavních podezřelých z hackerství, které ovšem opakovaně odmítlo obvinění z amerických tajných služeb. Samotné noviny nevedly žádný důkaz ruské účasti. New York Times zmínil pouze to, že společnost Kaspersky Lab byla jednou z prvních, která „zjistila“ hackerský útok Národní bezpečnostní agentury a vložila svůj software na ochranu před hackováním NSA. Takže „snížila tok zpravodajských informací“, uvedly noviny. V roce 2017 americká administrativa zakázala používání produktů Kaspersky na počítačích federální vlády pod ničím doloženou záminkou, že její antivirové programy prý umožňují slídění.

(JRu, prvnizpravy.cz)