V Nemecku už mesiac prebiehajú debaty o zostavení novej vlády. Únia konzervatívcov CDU a CSU súčasnej kancelárky Angely Merkelovej sa nevie dohodnúť so Zelenými a Slobodnými demokratmi FDP najmä v otázke riešenia migračnej krízy. Podľa najnovších správ, včera rokovania úplne stroskotali. Viacerí domáci analytici vidia východisko len v predčasných voľbách.
O ukončení rozhovorov tesne pred polnocou informoval šéf FDP Christian Lindner, podľa ktorého strany nenašli spoločnú predstavu o modernizácii krajiny, ani dostatočnú vzájomnú dôveru. “Je lepšie nevládnuť, ako vládnuť zle,” povedal pre nemecké médiá Lindner.
Potenciálne vládne strany sa nedokázali dohodnúť na viacerých sporných otázkach. Už minulý týždeň bolo avizované, že nedeľné rozhovory budú posledným kolom rokovaní, no málo kto čakal, že skončia na bode mrazu. Podľa informácii nemeckej tlače, Merkelová sa so Zelenými a Slobodnými nezhodla v otázke migrantov a v otázke medzinárodných klimatických dohôd. FDP údajne v otázke migrácie výrazne pritvrdila svoj postoj, čím zablokovala možnú dohodu v tejto otázke.
Problémový pre nemeckých politikov je aj spôsob ukončenia rokovaní. Ostatné strany rokujúce o novej vláde podľa politika Zelených Jürgena Trittin vyhlásenie FDP sledovali len v televízii. Trittin aj podpredsedníčka CDU Julia Klöcknerová vyjadrili presvedčenie, že slobodní demokrati boli na prerušenie rozhovorov dopredu pripravení. Podľa Klöcknerovej by navyše bolo slušnosťou, aby o neúspechu rozhovorov informovali všetky strany spoločne.
Kancelárka a šéfka CDU Angela Merkelová je presvedčená, že konzervatívna únia CDU/CSU, slobodní demokrati (FDP) a Zelení sa mohli dohodnúť na vzniku vlády. “Myslíme si, že sme boli na ceste, na ktorej sme mohli dosiahnuť zhodu,” povedala Merkelová obklopená svojimi spolustraníkmi.
Začína príprava na predčasné voľby
Spolkovej republike teraz hrozia predčasné voľby, pretože sociálni demokrati (SPD) odmietajú účasť na vláde a žiadna ďalšia koalície nepripadá do úvahy. Aj napriek doterajšiemu kategorickému postoju sociálnych demokratov pozorovatelia očakávajú, že sa teraz Merkelová pokúsi osloviť a prehovoriť k pokračovaniu doterajšej vládnej spolupráce.
Ak sa jej to nepodarí, existuje ešte teoretická možnosť vzniku menšinovej vlády, s ktorou ale nikto nepočíta. V dejinách spolkovej republiky žiadna taká vláda doteraz nevznikla.
Najpravdepodobnejšie variantom sú tak teraz predčasné voľby, aj keď si ich prakticky žiadna z parlamentných strán nepraje. Jednak by mohli viesť k posilneniu protiimigračnej Alternatívy pre Nemecko (AFD) a jednak by rovnako nemuseli priniesť žiadne ďalšie koaličné možnosti. Podľa niektorých pozorovateľov by v nich už znovu na kancelárku nemusela kandidovať Angela Merkelová.
“Je to politické zemetrasenie, ktoré uvrháva celý politický systém v Nemecku a tiež Európsku úniu do hlbokej krízy, možno dokonca do štátnej krízy,” napísal Christoph Seils na serveri nemeckého politického mesačníka Cicero. Podľa neho sa teraz Merkelová musí obávať o svoju funkciu predsedníčky vlády aj šéfky Kresťanskodemokratickej únie (CDU).
Aj ďalší analytici v tejto chváli vidia politický koniec Merkelovej, ktorá do veľkej miery môže za stratu dôvery súčasnej vlády. Armin Käfer z denníka Stuttgarter Zeitung píše, že vinu za krach rokovaní nemožno nikomu jednoznačne priradiť, bezprostredné škody ale vraj najviac dopadnú na Merkelovú. Namiesto štvrtého funkčného obdobia v pozícii kancelárky jej teraz hrozí odvolanie.
(JRu, svetkolemnas.info)