Bič na neposlušné krajiny V4: Německo má nový plán!

Nová nemecká vládla prišla na to ako prinútiť neposlušné krajiny EÚ, aby dodržiavali požiadavky Bruselu. Vyplácanie európskych fondov by malo byť do budúcna viazané na dodržiavanie zásad právneho štátu. Toto nariadenie by sa mohlo ako prvého dotknúť Poľska, ktoré EÚ kritizuje za zmeny v justičnom systéme.

V Bruseli a v Berlíne sa momentálne rieši, ako prinútiť všetky krajiny EÚ, aby poslúchali nariadenia Európskej komisie. Najväčšiu podporu má úvaha o tom, že by sa takýmto neposlušným krajinám jednoducho zobrali dotácie.

Pre Poľsko a prípadne aj ďalšie štáty strednej Európy by pritom rozhodne nešlo o zanedbateľné finančné čiastky. “Zhruba 150 miliárd eur čistého získala z Európskej únie od roku 2007 štvorica vyšehradských štátov Poľsko, Česko, Slovensko a Maďarsko, ale keď ide o to prijímať utečencov alebo sa riadiť rozhodnutiami Súdneho dvora Európskej únie, otáča sa k EÚ chrbtom,” znie z Bruselu a stále častejšie aj z vlády kancelárky Angely Merkelovej, píše magazín Der Spiegel. Informoval portál Eurozpravy

Merkelová a Brusel ale už nehovoria koľko milárd eur z krajín V4 odchádza na Západ. Významný francúzsky ekonóm Thomas Piketty tvrdí, že krajiny Východnej Európy sú v rámci Európskej únie čistými platcami.

“Priepasť medzi východom a západom Európy sa nezmenšuje. Naopak ju prehlbuje rastúci odliv prostriedkov z východu a stenčujúci sa prúd európskych dotácií zo západu.”

Deje sa to cez odvádzanie ziskov dcérskych spoločností na východe do západných centrál. Európske dotácie teda sú len akási náplasť pre východnú Európu. A ak zrušia aj to, neexistuje dôvod na zotrvanie v EÚ.

Západ je však odtrhnutý od reality a ide si svoje: “EÚ je spoločenstvom hodnôt nielen vnútorným trhom. To sa potom musí odrážať aj v rozpočtoch EÚ,” hovorí  námestník nemeckého ministra zahraničia pre európske otázky Michael Roth.

“Argumentácia je jednoduchá. Keď už je Nemecko, ako dalo najavo, pripravené do budúcnosti viac prispievať do rozpočtu EÚ, potom chce Berlín tiež hovoriť do toho, ako sa peniaze budú míňať,” konštatuje Der Spiegel, podľa ktorého by spor mohol ešte prehĺbiť existujúce rozdelenie medzi krajinami na západe a východe únie.

(JRu, hlavnespravy.sk)

Přejít nahoru