Je zaujímavým paradoxom, že mainstreamové médiá ani mimovládky sa príliš nezaujímajú o vypálenie osady a vyhnanie Rómov z ich obydlí na Ukrajine. Ak sa však čo i len niekto kriticky vyjadrí na adresu menšín inde vo svete, hneď sú všetci “slniečkári” na nohách. Zrejme to súvisí s tým, že by museli priznať fašistický charakter Ukrajiny, čo pri kríze v roku 2014 vehementne popierali a obviňovali Rusko z propagandy.

Server Romea.cz zverejnil šokujúce video z pogromu neonacistov na Rómov. Členovia ukrajinskej neonacistickej organizácie C14 v sobotu 21. apríla vypálili tábor, ktorý neďaleko centra Kyjeva vybudovali Rómovia pochádzajúci prevažne zo Zakarpatska. Na internete sa teraz objavili zábery z tohto pogromu. Informuje portál redakciar1.sk

Na videu je vidieť ako rómski rodičia s plačúcimi malými deťmi utekajú pred skupinou maskovaných neonacistov. Extrémisti zahalení v kuklách hádžu kamene aj po malých deťoch a striekajú na ne slzotvorný plyn.

Neonacisti ospravedlňujú útok tým, že Rómovia táborili na danom mieste ilegálne. Podľa serveru LB.ua šéf kyjevskej polície Andrej Kryščenko povedal, že na Lysej hore dobrovoľníci spálili odpadky, nie rómsky tábor. Poznamenal, že polícia nedostala od Rómov žiadne sťažnosti v súvislosti s týmto incidentom.

(JRu, hlavnespravy.sk)