Svedkovia uviedli, ako bolo natočené video o chemickom útoku, a Rusko im k tomu poskytlo pódium. Bolo nemožné tomu zabrániť, a preto vyspelé krajina slobodného sveta zakázali účasť na tejto udalosti ako sebe, tak aj ostatným podriadeným štátom.

Pred brífingom stály zástupca USA pri OPCW okamžite informoval predstaviteľa “spojencov” a zakázal im prísť, čo viedlo k tomu, že nikto z nich v sále nebol.

Tu si môžete prečítať reakcie svetových médií na túto situáciu:

Denník Japan Times napísal: “Rusko je obvinené z hanebnej maškarády, za prezentáciu obyvateľov Dúmy v snahe dokázať, že chemický útok bol narafičený.”

The Times: “Hanebná maškaráda rodiny z Dúmy.”

Mirror: “Rusko predstavuje jedenásťročného sýrskeho chlapca ako svedka, aby dokázalo nepravdivosť chemického útoku. ”

ABC News: “Rusko je obviňované z hanebnej maškarády s údajnými svedkami sýrskeho chemického útoku.”

New York Daily News: “Rusko bolo obvinené, že sa snaží vyvrátiť sýrsky chemický útok.”

The Washington Post: “Británia a Francúzsko považujú ruské informácie za trik.”

Nakoniec je potrebné dodať, že ani v takejto podobe sa správa o tom, že “Rusov zase nachytali v nepoctivej lži”, nedostala na hlavné stránky slobodných médií. Zostali niekde v pozadí …

Na prvý pohľad to nič nové nie je. Pred 19 rokmi predsa došlo k masakre v Račaku, keď Srbsko obvinili z masovej vraždy miernych kosovských Albáncov. Nesprávni bieloruskí odborníci vtedy vykonali znalecký posudok a dospeli k záveru, že do Račaku boli privezení a prezlečení do civilného odevu zabití extrémisti. Ale včas sa objavili správni fínski experti, ktorí za naliehavej účasti Kurta Volkera (áno, už vtedy bol hviezdou konfliktov) vydali správny posudok. Boli zavraždení civilní obyvatelia, je nutné bombardovať Belehrad. Text fínskych expertov je dodnes držaný v tajnosti, ale koho to už dnes znepokojuje – všetko as to stalo tak dávno.

Pred pätnástimi rokmi hviezdila známa skúmavka Colina Powella. Dokonca účastníci vojny v Iraku priznali, že skúmavka bola klamstvo, ale koho to už dnes znepokojuje – všetko sa to stalo tak dávno. Irak bol roznesený, v dôsledku čoho sa zrodil ISIL, zahynulo od 150- do 600-tisíc ľudí, krajina sa zmenila na mínové pole, všetko je v poriadku.

Vlani boli rovnako známe Rodčenkove skúmavky. Tie isté, ktoré Rodčenkov, ako sa práve zistilo, na vlastné oči nevidel a nič také netvrdil. Ale koho to už dnes znepokojuje – všetko sa to stalo tak dávno. Rusko bolo zbavené vlajky a oficiálnej reprezentácie, je po ZOH, všetko je v poriadku.

Minulý mesiac boli otrávení a následne umierali Skripaľovci vo Veľkej Británii. Tí istí, ktorí sa náhle uzdravili, ale doteraz pred všetkými skrytí – počnúc médiami až po ruského zástupcu. Ale koho oni teraz znepokojujú – 150 ruských diplomatov je už vyhostených a sankcie kvôli “chemickému útoku v Salisbury a ďalším činom” už zavedené.

… Všetko je to tak. Ale je veľký rozdiel medzi tým, čo bolo, a tým, čo je.

V roku 1999 žiadni bieloruskí experti nezachránili Srbsko, ktoré bolo rozdrvené a zašliapané do zeme.

V roku 2003 nič nezachránilo Irak, ktorý bol rozdrvený a zašliapaný do občianskej vojny.

Ale v roku 2018 to všetko dopadlo inak, ako sa očakávalo.

Teda formálne sa všetko podarilo: priplávali lietadlové lode, vzlietli lietadlá, vyštartovali nové a chytré rakety. Vedúci hlavnej slobodnej krajiny podal správu, že Rusko klame, a všetky rakety sa efektívne trafili (ten fakt, že napospol rakety, ktoré sa dostali k určeným cieľom, boli vcelku celistvom stave predložené lživými ruskými médiami – to je fuk).

Ale háčik je v tom, že v skutočnosti to všetko narazilo na jav pod názvom “dnešné Rusko”. Tento jav, ako sa zistilo, mení všetko.

Je možné do nekonečna nariekať, že “Rusko neodpovedalo na útok zo strany USA”, ale existujú fakty. Akoby potrestaná silným západným raketovým bičíkom Sýria, pokračuje v návrate svojho územia pod štátnu kontrolu. A ten fakt, že daný postup bude dokončený, pochybnosti nevyvoláva.

Jednoducho povedané, Rusko zablokovalo Západu jednu možnosť. Ide práve o privedenie reality do súladu s jeho veľkými stopercentnými víťazstvami v informačnom priestore. A nechalo mu len ten istý informačný priestor. A tu, ako vidíme, Západ má stále všetko v úplnom poriadku. Stopercentné víťazstvo je vybojované, Rusi sú usvedčení z viny, neresť je potrestaná, cnosť triumfuje.

… Vystrkováním Západu z reality sa ruská agresia neobmedzila. Navyše fakticky razantne zadusila jednu z jeho hlavných deklarovaných hodnôt – slobodu slova.

Pretože v situácii, kedy kvôli citovaniu ruskej (sýrskej a tak ďalej) pozície môžu byť slobodné médiá oficiálne vyšetrované kvôli šíreniu falošných správ a obvinené občianskymi inštitúciami z “retranslácie ruskej propagandy”, budú máloktoré médiá riskovať.

Ako môžeme vidieť na vlastné oči, vo výsledku skoro nikto neriskuje. Všetky hlavné “slobodné” médiá disciplinovane odovzdávajú certifikovanú pravdu, ktorá je pre nich sformulovaná. Rovnakými slovami a rovnakými formuláciami.

Možno, že to zvnútra tiež vyzerá ako triumf nad Ruskom. Zvonka to však skôr vyzerá ako zakuklenie.

(hlavnespravy.sk, foto: Shutterstock)

Komentáře