Podle televizního kanálu podíl USA na financování organizace činí přibližně třetinu rozpočtu skupiny, který je obviněna z informační války proti Damašku. Poznamenal, že podpora byla zastavena v „posledních týdnech“ a je „pod revizí“.

CBS hlásila s odkazem na diplomatické dokumenty, že blízkovýchodní oddělení ministerstva zahraničí mělo dostat do 15. dubna od Bílého domu potvrzení, že bude pokračovat v financování „Bíílých přileb“. V důsledku muselo oddělení zahraniční politiky „zastavit proces“.

Organizace „Bílé přilby“ tvrdí, že chrání civilní obyvatelstvo Sýrie s politickou neutralitou a neúčastí na ozbrojených akcích. Na internetu se v posledních letech začaly stále více objevovat videa, na kterých lidé z „Bílých přileb“ zachraňují děti z trosek. Současně však byly vydávány také videozáznamy, které ukazují, jak stejné „Bílé přilby“ vytvářejí vzinscenovaná videa, nanášejí make-up na „zraněné“ a diktují jim, co musí říkat. Navíc syrští novináři ukázali řadu materiálů, na nichž jsou „záchranáři“ natočeni se zbraněmi a ve vojenské uniformě.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharová označila aktivitu organizace „Bílé přilby“ za další prvek rozsáhlé informační kampaně k očernění vlády v Damašku. Syrský prezident Bašár Asad  uvedl, že členové organizace „Bílých přileb“ jsou ve skutečnosti zastánci Al-Káidy. To ostatně potvrzují i některá „družná“ videa této organizace s teroristy v Sýrii.

Případné úplné zastavení financování „Bílých přileb“ Spojenými státy by bylo podivné. Neboť organizace velmi dobře posloužila patrně zinscenovanou scénkou o údajném útoku chlórem na civilní obyvatelstvo syrskou armádou v Dúmě, jako podklad pro raketový útok USA, Velké Británie a Francie na Sýrii. A někteří pozorovatelé soudí, že role „Bílých přileb“ v této zemi ještě zdaleka neskončila, jakkoliv je profláklá. Proto lze přerušení jejich financování ze strany USA považovat spíše za administrativní potíže na americké straně.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)