„Izraelský stát neustále zastrašuje okolní státy,  Izrael je teroristický stát, “ řekl turecký prezident. Podle Erdogana jsou zásahy izraelských orgánů v pásmu Gazy genocidou.

Podle nejnovějších informací během konfliktů mezi Palestinci a izraelskou armádou, které byly způsobeny přesunem amerického velvyslanectví z Tel Avivu  do Jeruzaléma, bylo v pásmu Gazy zabito více než 55 lidí.

Turecko odvolává své velvyslance z USA a Izraele

V souvislosti se současnou situací v pásmu Gazy, Turecko odvolalo své velvyslance ze Spojených států a Izraele, oznámil Recep Tayyip Erdogan.

„Ve jménu solidarity s našimi palestinskými bratry bude dnes  v Turecku vyhlášen třídenní smutek za ty zabité při střetech s izraelskými vojáky v pásmu Gazy,“ citovala agentura Anadolu  tureckého prezidenta.

Erdogan také oznámil svůj záměr uspořádat rozhovory s řadou světových vůdců, především s hlavou Palestiny Mahmúdem  Abbásem a generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem.

Turecký prezident také oznámil svolání mimořádného summitu Organizace islámské spolupráce. Organizace islámské spolupráce je mezinárodní organizace sestávající z 57 členských zemí. Její snahou je být kolektivním hlasem islámského světa, chránit zájmy muslimů a zajistit jejich rozvoj.

V úterý 15. května v 10:00 se uskuteční zasedání Rady bezpečnosti OSN ko situaci v pásmu Gazy.

Jižní Afrika odvolává velvyslance z Izraele kvůli událostem v pásmu Gazy

Jižní Afrika se rozhodla stáhnout svého velvyslance z Izraele kvůli izraelskému zásahu v pásmu Gazy, píše  News24.

„Vzhledem k závažnosti  nedávných izraelských útoků,  vláda  Jihoafrické republiky rozhodla o okamžitém odvolání  velvyslance,“ řekl zástupce ministerstva zahraničí  Nvidhuvo Mabaya.

Bílý dům obvinil hnutí Hamas ze zodpovědnosti za mrtvé Palestince

„Jsme seznámeni se zprávami o pokračujícím násilí v pásmu Gazy. Odpovědnost za tato tragická úmrtí nese přímo hnutí Hamásu, „uvedl  Raj Shah, první náměstek tiskového tajemníka Bílého domu.

Hamas je zodpovědný za násilí na uzavřené hranici mezi  pásmem Gazy a Izraelem, jakož i za smrt civilistů při střetech Palestinci a izraelskými vojáky, dodal  Raj Shah.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

Komentáře