V loňském roce se na Mniší hoře vylíhla jediná želva v celé Evropě, letos na začátku května spatřil světlo světa další přírůstek. Včera o tom oficiálně informovala Zoo Brno.  První mládě přežilo kritický rok, během něhož uhyne největší procento mláďat. I když v zoo Brno vyrůstá v ideálních podmínkách v porovnání s extrémními nároky kladenými na druh v přírodě, roste malá želva velmi pomalu. Během jednoho roku povyrostla o pouhých pět milimetrů na celkové čtyři centimetry. Váží asi 10 gramů. Za tento odchov získala Zoo Brno před několika týdny třetí místo v prestižním hodnocení Bílý slon.
„V pondělí 7. května, téměř přesně po jednom roce, se vylíhlo druhé mládě. Další vejce je navíc stále v inkubátoru. Neradi bychom to zakřikli, ale také s ním to vypadá dobře,” doplnil Šrámek. To je velký úspěch, protože tento druh se rozmnožuje velmi pomalu. Samička v zajetí naklade v průměru 2 – 3 vejce za rok.
Úspěchy v chovu mají dozvuk i na mezinárodním poli. Petr Šrámek byl totiž oficiálně ustanoven vedoucím evropské plemenné knihy EAZA (European Studbook – ESB) pro tento druh. „Obnáší to doporučení přesunů, spojování a množení jedinců, rady týkající se problémů s chovem a odchovem a zejména celkový dlouhodobý management chovu evropské populace všech chovaných poddruhů,” vysvětlil kurátor brněnské zoo.
Na Mniší hoře je od roku 2004 celkem šest samců, kteří byli zabavení na vídeňském letišti. Samičku má zoo teprve od roku 2015. Získání samice je obecně nesmírně obtížné, proto Zoo Brno navázalo spolupráci s AZA (Severoamerická asociace zoo a akvárií), kde běží pro tento druh chovný program. Jeho koordinátor nakonec navržený přesun dospělé samice do brněnské zoo odsouhlasil.
Želva pavoukovitá je podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) řazena mezi kriticky ohrožené druhy. Obývá relativně malý areál jihozápadního Madagaskaru, kde žije v suchých biotopech řídkých lesů a keřů. Je ohrožená úbytkem přirozeného prostředí, protože lidé kácí stromy na dřevo. Kvůli své krásné kresbě na krunýři se stává obětí nelegálního obchodu.

(SCa, www.ceskoaktaulne.cz, foto: CalPhotos)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]