Na dosud neznámou hrozbu výskytu tropických klíšťat upozornila Slovenská akademie věd (SAV), která zaznamenala případ zamoření bytu v Bratislavě.

Klíšťata rodu Rhipicephalus sanguineus se běžně vyskytují ve Středomoří, na Blízkém východě nebo v Africe a mohou přenášet patogeny, které nejsou typické pro naše podnebné pásmo.

Podle akademie může za jeho zavlečení na Slovensko globální oteplování, ale i cestování ze zahraničí do Evropy.

Na rozdíl od zdejších klíšťat tato exotická přežijí i v bytě a jejich hlavním hostitelem je pes. Mohou se ale přisát i na člověka a přenést na něj nebezpečnou bakterii rickettsia, která vyvolává mediteránní horečku.

Odborníci objevili zamoření v bytě, kde se nacházelo až 50 klíšťat. Rodina sice vlastní psa, ale do zahraničí necestovala. S největší pravděpodobností tedy nezvané parazity zavlekl do bytu právě pes, který j někde „chytil“.

Podle akademiků ale není třeba obávat se větší nákazy. V přírodě zatím na tato klíšťata navíc sami nenarazili. Nelze ale vyloučit, že by klíšťata na Slovensko nezavleklo ani migrující divoce žijící zvíře.

Mediteránní horečka způsobuje opakované horečnaté stavy a zánět mozkových blan. Léčí se stejně jako lymeská borelióza antibiotiky, neléčená ale může způsobit i zápal plic a další nemoci.

(megazine.cz, foto: Shutterstock)