Vypovídá o tom kráter po výbuchu, netypický pro silnou bombu, řekl v pátek velitel chemického vojska ruské armády Igor Kirillov.

„Analýza zprávy dokládá, že charakteristika trychtýře naznačuje, že byl vytvořen v důsledku umístěného na zemi výbušného zařízení malé síly, a ne svrhnutím bomby z letadla. A obracím vaši pozornost na to, že před dokončením „vyšetřování“ byl trychtýř rychle zacementován,“ uvedl na společném briefingu se zástupci ruského ministerstva zahraničí.

Podle něj zvláštní nepochopení a zmatek vyvolává videozáznam, který zachycuje lidi bez speciální ochrany dýchacích orgánů a kůže vytvořený v prvních hodinách po „chemickém útoku“. „To znamená nepřítomnost sarinu, protože při protržení chemické munice by se okolo kráteru vytvořila smrtící koncentrace a lidé nacházející se zde velkém množství by se nemohli vyhnout okamžitému zhroucení, stejně jako ti, kteří poskytovali pomoc obětem,“ poznamenal Kirillov.

Incident s použitím chemických zbraní v Chan-Šajchúnu se stal 4. dubna. Vyšetřovací mise OPCW 29. června předložila IDA zprávu o použití sarinu. Poté začala IDA pracovat na zjištění pachatelů útoku. Zpráva o událostech ve městě Chan Šajchún 4. dubna 2017 a Umm Hoš z 15. na 16. září 2016 byla předložena Radě bezpečnosti OSN dne 26. října. Odborníci IDA došli k závěru, že v prvním případě je „Syrská arabská republika odpovědna za použití sarinu“ a v druhém případě je „Islámský stát“ je zodpovědný za použití yperitu.

V rámci šetření chemických událostí v Sýrii OPWC porušila přísné dodržování posloupnosti akcí pro zajištění důkazů, uvedl Igor Kirillov. Zdůraznil, že zanedbání standardů Organizace pro zákaz chemických zbraní „vedlo k rozporům, nesrovnalostem a manipulaci s fakty ve zprávách o výsledcích vyšetřování, které mají zjevně protisyrský charakter“. Ministerstvo obrany v této souvislosti varovalo, že se USA a jeho spojenci pokouší OPWC „politizovat“.

Upozornil například, že dvě určené laboratoře OPCW, které analyzovaly vzorky z údajného „chemického útoku“ z města Sarakibe, a které předaly „Bílé přilby“, získaly protichůdné výsledky. „Jedna laboratoř našla organické sloučeniny chlóru ve 14 vzorcích a druhá v žádném“. Podle Kirillova řada vzorků obsahuje stopy výbušnin, ale očití svědci hlásili, že válce nevybuchly. Tyto skutečnosti se neberou v úvahu, což ukazuje pouze to, že „vzorek obsahuje chemické látky, které lze vysvětlit buď jako přirozeně se vyskytující v prostředí, ani nesouvisející s chlorem“. „Podle našeho názoru, jediné vysvětlení přítomnosti těchto látek ve vzorcích může být pouze to, že byly úmyslně nastrčeny „Bílými přilbami“,“ dodal Kirilenko.

Sýrie opakovaně uvedla, že nikdy použity chemické zbraně a všechny zásoby chemických zbraní byly vyvezeny ze země pod kontrolou OPCW.

(prvnizpravy.cz, foto: O Mouggos)

Komentáře