Celá aféra začala záchranou 450 migrantů ze Středozemního moře. Itálie žádala o pomoc další země, zda by byly ochotné se zachráněných ujmout. Francie, Německo, Malta, Portugalsko a Španělsko si vzaly po padesáti uprchlících, odmítavá reakce přišla od českého premiéra Babiše a z Maďarska. „Takový přístup je ale cesta do pekel. To jenom motivuje pašeráky a zvyšuje jejich příjmy,“ napsal tehdy Andrej Babiš na Twitteru a pokračoval, že jediná možnost, jak migrační krizi vyřešit, je australský model.
Italský premér Conte nyní Babišovi odpovídá: „Nevydali jsme se na cestu do pekel, ale zvolili jsme cestu legality a společné odpovědnosti.“ „Kdo vstoupí do evropské země, vstoupí do Evropy. A nikdo z nás si nemůže myslet, že to zvládne sám! Promluvme si, milý Andreji. Zvu Tě do Říma, jestli chceš, abychom probrali italský návrh na evropský přístup (k migraci),“ přidal premiér pozvání k dialogu.
Babiš se zatím k celé věci na sociálních médiích nevyjádřil. Probudil se ale Miroslav Kalousek. Na Twitteru Babiše vyzývá, aby s Contem jednal, byl slušný a myslel na zadní kolečka. „Promluv si s ním, Andreji. Hlavně na něj, prosím, hystericky neřvi, že je to ožrala a zloděj zlodějská. A měj na paměti, že může přijít chvíle, kdy pomoc budeme potřebovat zase my. Při rozpočtové politice Tvé vlády je to dost pravděpodobné,“ zní jeho příspěvek.
A když už byl vzhůru, přidal předseda poslaneckého klubu TOP 09 k lepšímu i další komentář k Andreji Babišovi a StB. Odpovídá Janu Pšeničkovi, proč nemusí mít Andrej Babiš negativní lustrační osvědčení a proč za to může Sobotkova vláda: „Protože v r. 2014 schválily ANO, ČSSD a KDU-ČSL zákon o státní službě, který sice jmenovaným úředníkům povinnost mít lustrační osvědčení ponechává, členové vlády ho však mít nemusí. Byl to Lex Babiš, kterým ty strany umožnily estébákovi zasednout ve vládě. Do té doby to nešlo.“
(parlamentnilisty.cz, foto: Shutterstock)