Myslela si, že už je v bezpečí: Bývalá jezídska otrokyňa stretla svojho trýzniteľa v nemeckých uliciach

Ashwaq Ta’lo mala 15 rokov, keď pred štyrmi rokmi ISIS zaútočil na celú jej rodinu v tradičnom “srdci” Jezídov na severe Iraku. ISIS ju následne predal spolu so sestrou a ďalšími mladými ženami a dievčatami, a mala žiť s mužom, ktorého meno je Abu Humam.

Dievčaťu sa po čase podarilo ujsť a dostala sa až do Nemecka ako utečenkyňa, kde sa aj stretla so svojou matkou a ďalšími členmi rodiny. V jeden februárový deň ju však na ulici cestou domov v Stuttgarte zastavil jeden muž. “Keď som sa zadívala do jeho tváre, okamžite som zamrzla.”, povedala pre kurdskú agentúru Bas News. “Bol to Abu Human, mal tú istú hrôzostrašnú bradu a odpornú tvár. Onemela som, keď začal na mňa hovoriť po nemecky a opýtal sa ma: “Ty si Ashwaq, však”? ”

V posledných týždňoch si Jezídi pripomínali smutné výročie vpádu ISIS do ich regiónu. Hoci už územie získali naspäť, mnohí Jezídi ešte stále žijú v utečeneckých táboroch v Kurdistane a nie sú schopní sa vrátiť domov kvôli prebiehajúcemu konfliktu medzi irackými a kurdskými frakciami.

Mnohí Jezídi, najmä mladé ženy, sú ešte stále v zajatí ISIS. Výnimkou nie je ani sestra Ashwaq. V deň, keď ich ISIS napadol, Ashwaq sa dostala spolu so 65 členmi jej rozvetvenej rodiny do blízkosti hraníc Sýrie. Jej otec, matka a niektorí starší a menej “schopní” príbuzní ostali, a podarilo sa im dostať na pohorie Sindžár, kde táborili tisíce Jezídov, až kým ich nezachránili.

Piati bratia Ashwaq sú ešte stále nezvestní a predpokladá sa, že jej sestra sa aj teraz nachádza v zajatí ISIS. Ženy, ako hovorí, po vpáde vzali naspäť do Iraku a ISIS ich dal do dobre zadokumentovanej dražby jezídskych žien v Mósule. Ashwaq si kúpil práve Abu Humam, vojak sýrskej frakcie ISIS, za 100 dolárov.

“Išli sme si dušu vyplakať. Všetko bolo márne”, hovorí Ashwaq. “Neskôr sme sa dozvedeli, že to isté sa deje aj v ostatných izbách”.

Ashwaq jej “majiteľ” vzal do Sýrie a prinútil konvertovať na islam. Musela sa s ním modliť päťkrát denne a učiť sa v arabčine časti Koránu naspamäť (jej materinský jazyk je kurdský). “Všetko som to robila s nádejou, že mi neublíži – ako mi sľúbil. No on ma zneužíval každý deň po dobu viac než desať mesiacov.”

Ashwaq sa nejakým zázrakom podarilo ujsť – kráčala 14 hodín k pohoriu Sindžár a neskôr požiadala o azyl v Nemecku. Ona, jej matka a dvaja bratia napokon skončili v Stuttgarte. Ako ďalej hovorí, počas stretnutia so svojim trýzniteľom na ulici v Nemecku jej Abu povedal: “Ja som Abu Human, a ty si bola chvíľu so mnou v Mósule. Viem, kde bývaš, s kým bývaš a čo robíš.”

Ashwaq utekala a skryla sa. Následne o tejto udalosti porozprávala bratovi, azylovému úradníkovi a polícii. Polícia muža identifikovala prostredníctvom kamery v supermarkete, ale povedali jej, že s tým nemôžu nič urobiť – Abu bol totiž tiež registrovaný ako utečenec. Európske krajiny totiž majú trestať sýrskych utečencov, ak páchali zločiny na akejkoľvek strane v sýrskom konflikte, no je príliš ťažké získať k tomu dôkazy.

Ashwaq v súčasnosti žije so svojím otcom Hajj-Hamidom Ta’lo v Kurdistane. Tvrdí, že na návrat do Nemecka nemôže už ani pomyslieť. “Nikdy sa tam nevrátim”, zaprisaháva sa.

(hlavnespravy.sk, foto: basnews.com)

Přejít nahoru