Body mass index je dílem doktora Lamberta Adoplha Jacquese Quételeta. Byl to belgický astronom, matematik, sociolog a statistik. BMI stanovil na základě měření belgické mužské populace.
Prvně se tento jeho ukazatel vůbec neujal a obrody dosáhl až ke konci dvacátého století. V této době se pak stal tento indikátor jedním z hlavních ukazatelů obezity.
Konkrétně BMI ukazuje poměr mezi tělesnou hmotností a výškou. Jeho výpočet zvládne s kalkulačkou opravdu každý. Proto se nyní i jedná o celosvětově velmi používanou metodu.
Výpočet BMI a jeho vypovídající hodnota
Body mass index se vypočítá tak, že tělesná hmotnost v kilogramech se vydělí tělesnou výškou v metrech, která byla umocněna na druhou.
BMI = hmotnost / výška2
Výsledné číslo se poté porovnává podle hodnot z této tabulky:
Výsledek menší než 18,5 signalizuje podváhu
Výsledek v rozmezí 18,5-24,99 ukazuje na optimální váhu
Výsledek 25-29,99 značí již nadváhu
Výsledek 30-34,99 znamená obezita 1. stupně
Výsledek 35-39,99 ukazuje na obezitu 2. stupně
Výsledek větší než 40 je označen jako obezita 3. stupně
Hodnoty této tabulky však platí pouze pro dospělé jedince starší dvaceti let. U dětí a seniorů se hodnocení BMI odlišuje. Taktéž se rozlišují jiné hodnoty pro muže a jiné pro ženy.
Výpočet je opravdu jednoduchý. Bohužel z této jednoduchosti vyplývá i řada nepřesností, které je potřeba při přesnější diagnóze vždy brát v potaz. Obzvláště, když má jedinec i zdravotní problémy, které s jeho váhou souvisí.
Kdy jsou hodnoty BMI nedostačující?
BMI je vhodné použít jako kontrolu nebo jako první způsob, jak zjistit, zda je naše váha na naši výšku v pořádku. A i když nám vyjde, že je vše v normálu, ale my i přesto cítíme jisté nepohodlí, tak je vhodné se pídit po přesnějších informacích.
BMI totiž nezohledňuje další kritéria jako je rozložení vody, svalů a tuků v těle. Proto výsledná čísla mohou být značně zkreslující. Můžeme si pak myslet, že naše váha je v pořádku, ale ve finále třeba již máme vysoké hodnoty tuků v těle.
Pokud aktivně sportujeme, tak nás BMI může chybně informovat o nadváze. Protože přeci jen svaly jsou těžší než tuky. Nelze tedy říci, že BMI je univerzální indikátor pro určení ideální váhy. Každý jedinec je jedinečný a tudíž by pro hodnocení své váhy měl zaujmout individuální přístup.
Takový přístup zahrnuje návštěvu odborníka, který je schopen zhodnotit všechny již zmíněné parametry a určit tak i konkrétní stravovací režim. Stravování založené pouze na hodnotách BMI totiž může být ve výsledku kontraproduktivní.
Co můžeme s BMI úspěšně změnit?
Pokud má body mass index značně obecnou vypovídající hodnotu, tak jeho výsledky můžeme použít k obecným změnám. Tyto obecné změny nám všeobecně mohou stabilizovat váhu a nastartovat tak změnu k lepšímu. Obecnými změnami je především myšlena úprava metabolismu tuků a cukrů v těle.
Stabilizace hladiny krevního cukru v těle nám může pomoci upravit i řadu zdravotních potíží, které jsou spíše prvotní obranou našeho těla. Základem stabilizace hladiny krevního cukru je vhodná snídaně, která je startem každého dne.Vhodnou potravinou, která nám pomáhá stabilizovat krevní cukr, jsou ovesné vločky. Kaše z nich správně uvařená a vhodně dochucená, nás může příjemně nastartovat a dodat nám energii na celé dopoledne. Stravování i po zbytek dne by pak mělo zachovávat určitou pravidelnost a pestrost.
S tím souvisí i zbavení se závislosti na rafinovaném cukru a používání kvalitních tuků, které nám do těla dodají řadu nezbytných enzymů. Tímto přístupem si rozhodně šetříme naše tělo a zbytečně ho nevyčerpáváme.
Rafinované cukry a tuky jsou totiž rychlou energií, kterou člověk na nich závislý používá v nadbytečném měřítku. Je to proto, že tato energie nás rychle nakopne ale dochází pak i k hlubokému propadu. Neumíme pak odhadnout dostatečný příjem a naše tělo je zahlceno a je nuceno generovat zdravotní potíže.
Pokud začneme díky nepříznivým hodnotám BMI v našem životě a stravování něco měnit, tak často stejně dospějeme k tomu, že potřebujeme odbornou pomoc a vedení. Body mass index tedy může být skvělým začátkem k novým a lepším zítřkům.
(energiezivota.com, foto: Shutterstock)