Takový závěr byl učiněn britským deníkem Daily Express, který zdůraznil, že vybavení letadel s novou municí se objevuje současně s eskalací aktivit v Sýrii.

Materiál publikace naznačuje, že Su-57 bude vážným ohrožením i pro nejmodernější bojové letouny, neboť hypersonická střela R-37M umožní stíhačům nanést údery na vysokorychlostní objekty ze vzdálenosti více než 300 kilometrů.

Informace, že ruský bitevnik je vybaven R-37M, potvrdil vedoucí společnosti „Taktické raketové výzbrojování“ Boris Obnosov.

Raketa R-37M je dalším vývojem rakety velmi dlouhého dosahu předchozí generace R-37. Vývoj „třicáté sedmé“ byl zahájen počátkem 80. let a v roce 1989 byl uveden do provozu. Práce na vytvoření R-37M začala v pozdních letech. Bylo rozhodnuto, že po dokončení této munice bude hlavní zbraní pro víceúčelové stíhače čtvrté generace Su-30 a Su-35 a perspektivní stíhač páté generace – Su-57.

Su-57 je pátá generace ruského stíhače, který má stealth technologii. Je schopen podporovat nadzvukovou letovou rychlost, má výkonný palubní počítač a také nese výzbroj uvnitř trupu. Dodávky Su-57 ruskému vojenskému letectvu jsou naplánovány na rok 2019.

V srpnu se média dozvěděla, že se pro Su-57 plánuje umělý intelekt, který by mu umožnil přiblížit se k potenciálním bezpilotním letounům šesté generace.

(prvnizpravy.cz, foto: archiv)

Komentáře