Sociální a donucovací orgány se dohodly, že si koupí „svačinový autobus“, který bude mladým zločincům nabízet šálek kávy – jako alternativu pro jejich obvyklé činnosti – loupeže, krádeže a obchodování s drogami.

Kromě podávání kávy bude autobus fungovat také jako základna pro „budování vztahů“ mezi zločinnými migranty. Jejich nadějí je, že budování vztahů pomůže mládež ovlivnit „poradními a motivovanými rozhovory“.

Autobus bude v první řadě fungovat během večera a v noci během víkendu a bude se pohybovat mezi řadou „špinavých míst“ v Göteborgu.

Jedna ze zakladatelek, Emma Forsyth, tvrdí, že filozofie projektu je „spokojení lidé jsou klidnější lidé“ – věří se, že s horkým šálkem kávy a sendvičem v žaludku se sklon k páchaní zločinů mezi jednotlivci a cílené skupině sníží.

Některé gangy jsou tzv. Děti marockých ulic, které se v zemi zdržují nelegálně. Poté, co jim bude podávána káva a sendvič, bude jim také nabídnuto přístřeší v kostele, který má otevřené noci pro bezdomovce.

Doufá se, že pro tyto „ohrožené mladíky“ bude debata nad šálkem kávy fungovat jako první krok k tomu, aby zanechali život zločinu a začali nový život.

„Může to být banální,“ tvrdí Emma Forsythová, která předpokládá, že projekt bude pravděpodobně kritizován těmi, kteří věří, že kriminalita by měla být řešena policejními akcemi a vyhnáním nelegánlích přistěhovalců. „Ale někdy, jednoduché je také účinné.“

Lotta Mosanderová, zodpovědná za koordinaci bezpečnostních prací v Nordstanu, souhlasí s Emmou Forsytemovou. Tento autobus znamená, že bude v Nordstanu několik dalších dospělých, o čemž se domnívá, že povede k bezpečnějsímu prostředí.

V místě je však i nadále mnoho zločinů a obchodování s drogami. Proto je potřeba tato káva, tvrdí. Podobné projekty, které byly dříve testovány ve Stockholmu a Malmo, neprokázaly žádný pozitivní účinek.

  "Dejte mi svůj telefon a zadejte heslo do Apple play jinak ...." Gang 16 mužů vyzbrojených noži napadl skupinu sportovců ze sportovní akademie.

(svobodnenoviny.eu, foto: Pixabay)

Komentáře