Nie je vylúčená ani možnosť, že Ukrajinci sa chystajú most poškodiť, aktivitu ukrajinských bojových lodí však načas pribrzdili ruské bojové vrtuľníky Kamov Ka-52, ktoré kryli ruské pohraničné lode. Tie bránili ukrajinským bojovým lodiam preniknúť do blízkosti mosta

Bližšie informácie o nasadení Ka-52 priniesol ruský portál K-politika. Vrtuľníky Ka-52 kryli zo vzduchu ruské pohraničné lode, ruské bojové letectvo bolo takisto v plnej pohotovosti. Ruské bojové vrtuľníky umravnili na čas ukrajinské bojové lode a po incidente včera medzi 13:12 – 13:42 sa znova obnovila načas normálna prevádzka.

Ukrajinci sa však rozhodli pokračovať v ďalších provokáciách. Velitelia malých ukrajinských bojových lodí Berdjansk, Nikopol a Jana Kapu dostali príkaz preniknúť z ukrajinských teritorálnych vôd k mostu. Preto okamžite za hranicou 12 míľ od pobrežia prenikli na palubu ukrajinských bojových lodí príslušníci ruského Specnazu a ukrajinské posádky zajali. Jedna z ruských bojových lodí dokonca včera vrazila do ukrajinského člna, keď mu križovala plavebnú dráhu

V súvislosti s ukrajinskými provokáciami v Kerčenskom prielive zvolal Porošenko vojenský kabinet, kde bude americký poradca Kurt Volker Ukrajincom udeľovať ďalšie príkazy.

Portál IN24 uviedol bližšie informácie o celom incidente s obsadením ukrajinskej lode. Ruské lode ostreľovali ukrajinské bojové člny okamžite po tom, ako Ukrajinci opustili pásmo 12 míľ od pobrežia, ktoré má právo Ukrajina kontrolovať. Podľa Ukrajincov Rusi komunikovali s ukrajinskými vojenskými námorníkmi veľmi ultimatívnym tónom a zajatie ukrajinských vojenských námorníkov považujú Ukrajinci za neprijateľné.

Portál RusVesna dnes ráno informoval o tom, že ukrajinské bojové sily sú privedené do stavu plnej bojovej pohotovosti a ukrajinské vojenské jednotky posilnili kontrolu hranice s Ruskom. Ukrajinci sa zároveň rozhodli obmedziť vjazd niektorých ruských občanov na ukrajinské územie a Ukrajina uvažuje o zavedení výnimočného stavu.

Celé vyhrotenie situácie nesie americký rukopis, Američania sa pripravujú na novú vlnu sankcií voči Rusku. Porošenko a spol. navyše potrebujú odviesť pozornosť od katastrofálnej ekonomickej situácie, Ukrajinci majú značné problémy aj s vykurovacou sezónou 2018/2019. Američania sa snažia vyhrotením situácie prinútiť Európu zaujať protiruský kurz. Proamerické politické elity v EÚ už totiž narážajú na svoje limity, odpor voči USA v EÚ neustále silnie.

Portál Vzgljad dnes ráno priniesol informáciu, že pri námornom incidente v Kerčskom prielive, kde sa do akcie dostal aj ruský Specnaz, boli podľa slov ukrajinského politika Borisa Babina (poradca Porošenka pre Krym) zranení 6 ukrajinskí vojaci, spolu 20 Ukrajincov sa nachádza v ruskom zajatí. Ukrajinci už začali mohutne ostreľovať pozície doneckých a luhanských vojsk, pred ruským veľvyslanectvom v Kyjeve sa zhromažďuje dav.

(hlavnespravy.sk, foto: Youtube, video: Youtube)