V článku pro deník Atlantico, současný politický histork Edouard Husson popsal prohlášení Emmanuela Macrona z 6. listopadu ve Verdunu jako „paradoxní“.

„My neochráníme Evropany, pokud se nerozhodneme mít skutečnou evropskou armádu proti Rusku, které je na našich hranicích a ukázalo, že může být pro nás hrozbou,“ prohlásil francouzský prezident.

Podle historika připomínky Macrona „naprosto odporují duchu těchto připomínek“ konce první světové války.“ Husson uvedl, že Francie děkuje za svou existenci ruskému lidu, protože „bez hrdinného boje a obrovských ztrát carské armády na pozdim roku 1914 by německá armáda měla dostatek oddílů, aby se vrátila na západ a rozdrtila naši armádu.“

„Pět miliónů úmrtí, civilních i vojenských, během první světové války. 27 miliónů úmrtí, civilních i vojenských, mezi lety 1941 a 1945. To je projev úcty zaplacený císařskou říší a Sovětským svazem k obraně svobody v Evropě,“ uvedl.

Husson se domnívá, že slova francouzského prezidenta jsou o to více překvapující, protože je vyslovil několik dní před návštěvou Vladimíra Putina ve Francii.

(svobodnenoviny.eu, foto: archiv)

Komentáře