Od roku 1979 jsou spolu Írán a Spojené státy na nože. V tomto roce byl svržen šáh Muhammad Rezá Pahlaví, jenž se netajil svou prozápadní orientací a moc do svých rukou získali konzervativní šíitští duchovní. Od té doby rok co rok pochodují ulicemi íránských měst davy občanů a označují Spojené státy za „strašlivé“.

Nejinak tomu bylo i letos. Tisíce studentů prošly Teheránem, skandovaly smrt Americe a pálily obrázky amerického strýčka Sama a karikatur Donalda Trumpa. Letošní protesty byly možná ještě o něco silnější než v předchozích letech, protože 45. prezident USA nedávno vypověděl jadernou dohodu s Íránem, která zemi zbavovala většiny ekonomických sankcí pod podmínkou, že Írán podřídí mezinárodní kontrole svůj jaderný program.

Kromě Donalda Trumpa a Spojených států Íránci v ulicích nenechávali nit suchou ani na svém největším rivalovi v regionu – na sunnitské Saúdské Arábie. V Teheránu mohli lidé zhlédnout výstavu karikatur zesměšňujících Izrael, Američany a saúdskou královskou rodinu. „Zaměřuji se na tři témata –na sionistický režim (Izrael), Al Salmán (saúdská královská rodina a na Američany,“ prozradil umělec Masoud Shojaei Tabatabai státní televizi v Teheránu. „Je to černý humor, ale publikum může být přivedeno k úvahám o rozporu v chování Trumpa a Al Sauda,“ dodal.

(parlamentnilisty.cz, foto: Pixabay)

Komentáře