Ale také fenoménu neziskového sektoru vůbec. Nyní jsem se podíval blíže na Člověka v tísni, jež je financován Sorosem, EU i z českého rozpočtu.

 

Z cizího krev neteče
Člověk v tísni je největší a nejvlivnější neziskovkou v našich luzích a hájích. Za loňský rok hospodařila organizace založená bývalým studentským vůdcem Šimonem Pánkem, Českou televizí a Jaromírem Štětinou s rozpočtem ve výši 1,5 miliard korun. To je pro představu pětinásobek loňského rozpočtu fotbalového klubu Sparty Praha. Drtivá většinu peněz z této částky samozřejmě byla získána prostřednictvím dotací a grantů.

Jestliže Sorosova Nadace Open Society Fund Praha získala z českého rozpočtu 111 milionů, tak Člověku v tísni se podařilo získat ještě o dvacet milionů víc. Největším donátorem jsou však, jak ukazuje přiložený graf, zahraniční vlády. Američtí, britští, němečtí či francouzští daňoví poplatníci poslali do největší české neziskové organizace téměř 450 milionů korun a Evropská unie přihodila dalších 350 „mega“. A když už byla řeč o Sorosovi, ten přispěl aspoň „symbolicky“ částkou 1,75 milionů korun. Obávám se ale, že jeho vliv nebude symbolický ani v nejmenším.

zdroj: www.clovekvtisni.cz/cs/jak-hospodarime

Stejně jako většina neziskovek, také Člověk v tísni zastává „překvapivě“ vstřícný postoj k ilegální migraci, snahám Evropské unie omezit moc národních států a naopak odpor vůči všemu ruskému. Tyto postoje se neziskovému sektoru a Člověku v tísni zvlášť, vyplácejí. Migrační byznys s podporou jakýchkoli protiruských postojů přinášejí největší české neziskovce nemalé peníze. A samotnému Pánkovi možná i umetečnou cestičku na Hrad. Aby tak nějak splnil přání svého guru Václava Havla, který na jaře 2010 vyslovil přání, aby se stal příštím prezidentem právě Pánek.

 

Občanská společnost coby mantra
„Pomáhací“ škála Člověka v tísni je skutečně pestrá. Nějakým způsobem působí v několika desítkách zemí. V Angole bojuje s domácím násilím, v Afghánistánu s městskou chudobou a v Kambodži proti vysídlování obyvatelstva. Zlé jazyky však tvrdí, že zejména v bývalých sovětských republikách plní i zcela jinou funkci, než je pouze pomáhání místním obyvatelům s přírodními katastrofami. O tom však spekulovat nehodlám, protože k tomu nic konkrétního v ruce nemám.

Nicméně faktem zůstává, že Člověk v tísni se zdaleka nezabývá jen zajišťováním humanitární pomoci pro oblasti postižené přírodními katastrofami nebo válkami. Českou i zahraničními vládami dotovaná neziskovka se nepokrytě věnuje, a to, jak jsem napsal výše, zejména v bývalých sovětských republikách, podpoře domácích opozicí proti vládnoucím režimům. Od roku 2013 například dle informací na svém webu působí v Ázerbajdžánu, kde podporuje „obránce práv a občanskou společnost“.

Ještě delší dobu (1998) je Člověk v tísni zainteresován v Bělorusku, kde, jak jinak, „podporuje občanskou společnost“. O pět let později hoši a dívky se srdcem na pravém místě začali pomáhat na Ukrajině, v roce 2008 potom přímo na Krymu. Ono pomáhání znamená finanční podpora konkrétních médií, právníků a aktivistů a samozřejmě…počkejte si ještě chvíli…moment….už to bude, ano, také na Ukrajině Člověk v tísni podporuje „občanskou společnost“.

 

Putine, máme tě na mušce!
Člověk v tísni ovšem operuje i přímo v jámě lvové, tedy v Rusku. Jak se uvádí na webu, v různých regionech podporuje Pánkova neziskovka aktivisty již od roku 2009. Autor těchto řádků si nedělá o Rusko ani dalších postsovětských republikách přehnané iluze, ale neutuchající starost Člověka v tísni o občanskou společnosti mě lehce znervózňuje. V praxi totiž jde o vměšování se do vnitřních záležitostí suverénních států. Čí aktivity tak naši neziskovkáři suplují? Líbivá slůvka o občanské společnosti a demokracii mi silně připomínají rétoriku George Sorose a tvůrců americké zahraniční politiky.

Všichni ještě máme v živé paměti tragické události na Ukrajině (jeden z mých textů k ukrajinské krizi vyšel například na serveru Neviditelný Pes, kde vládl legálně zvolený prezident a stejně tak legálně zvolená vláda. Přesto se tam „občanská společnost“ dala do pohybu a za hlasité podpory Evropské unie a lidskoprávních aktivistů tam došlo k neústavní změně režimu. Proč bychom měli věřit tomu, že o to samé neusiluje Člověk v tísni (podporován kdo ví kým) i v Rusku, Ázerbájdžánu nebo Bělorusku? (o něm se před třemi lety radili kluci a holky od Pánka i se spacákovým revolucionářem Rumlem či neomarxistkou Šabatovou)

 

Dobrá máma se stará
Neméně zajímavé je působení Člověk v tísni na domácí scéně. Jeho chapadla sahají do kultury, filmu (lidskoprávní festival Jeden svět), médií a samozřejmě i politiky (spoluzakladatel Jaromír Štětina a mnozí další). Mezi firemními dárci nechybí prakticky žádná větší firma. Jmenovitě jde o Babišův Penam, DHL, IBM, ČSOB a mnohé další. S Člověkem v tísni chce být každý za dobře, protože je úzce propojen s Českou televizí, ale i třeba i s Respektem.

Členkou správní rady je dcera hereckého prvorepublikového barda Zdeňka Štěpánka Kristina Taberyová, která v minulých desetiletích zastávala v České televize nejvyšší funkce. Když byl založen v roce 1998 Člověk v tísni jako o.p. s. , za veřejnoprávní instituci se podepisovala na úřední dokumenty právě ona a vedle ní také zmiňovaní Pánek a Štětina. Taberyová se značně angažovala v tzv. „televizní krizi“ a samozřejmě, že byla na straně „revolucionářů“.

Taberyová působila jako programová ředitelka i jako zástupce ČT v Asociaci televizních organizací (ATO), které zároveň také šéfovala. Momentálně je poradkyní generálního ředitele Dvořáka. Pokud se dá o někom hovořit jako o „šedé eminenci“ v ČT, tak je to rozhodně tato dnes již postarší dáma, která se dokáže velmi dobře postarat i to svoji rodinu. Její syn Jakub Tabery pracoval v ČT v letech 1993 až 2015. V roce 2008 si založil společnost 5Guests a do dneška natáčí pro „Kavky“ dokumenty.

Jakub Tabery, Kristina Taberyová, Erik Tabery,  zdroj: Facebook Kristiny Taberyové

Druhý syn, Erik Tabery, je od roku 2009 šéfredaktorem Respektu má i díky své matce dveře na Kavčí hory otevřené. Objevil se v minulosti hned dvakrát (2010 a 2013) v pořadu Hyde Park, vedle toho byl hostem také Fokusu Václava Moravce, před čtyřmi lety dokonce vznikl pořad s názvem Medailonek Erika Taberyho, kde se syn Kristiny Taberyové vyznával ze své lásky ke skautingu. No a 12.11. 2016 vystoupil Erik i v pořadu Historie.cs. Maminka vždy příkladně pomáhala oběma svým chlapcům a neméně příkladně si vypomáhají oba bratři. Jakubova firma 5Guests se na svém webu chlubí vytvořením audioverze časopisu Respekt.

Klan Taberyů je však zastoupen kromě České televize, Člověka v tísni a Respektu také v Sociologickém ústavu Akademie věd ČR, kde vede manželka Erika Taberyho Paulína oddělení „Centrum pro výzkum veřejného mínění“ (CVVM). Kdo ví, jak se potom upravují výsledků průzkumů u Taberyů doma ve skromném bytečku na Malé straně:-)….A schválně se podívejte, jak často v České televizi citují právě CVVM.  Ano, asi už tušíte, že velmi často…

ČT ovládají neziskovkáři a neomarxisté
Mnohem horší je ale skutečnost, že světonázor České televize přesně odpovídá levicovému vidění světa Taberyho a jeho Respektu. Když si přečtete pár článků z Respektu, jako by vám před očima běželo zpravodajství a publicistika ČT. Samotný Erik Tabery se udělal před lety svoji knihou „Vládneme, nerušit“, kde kritizoval koaliční smlouvu mezi ČSSD a ODS. Dostal za to několik cen a dodnes mnozí papouškují jeho tezi, že právě v té době tady začala bujet korupce.

S Erikem Taberym jsem se nikdy naštěstí nesetkal, ale nedávno jsem se vmísil do jedné facebookové diskuze. Ten nešťastník dával Německo jako příklad úspěšné integrace muslimských uprchlíků. Ha ha. Pan Erik asi nikdy neslyšel o paralelní společnosti a nečetl knihy od Tillo Sarazzina (Německo páchá sebevraždu), bývalého starosty berlínské přistěhovalecké čtvrti Neukölln Heinze Buschkowskyho (Neukölln je všude), nebo od policistky Tanii Kambouri (Německo v modrém světle. Nouzové volání policistky). Klasický zaslepený levičák, který odmítá vidět realitu.

Ale vraťme se raději k Člověku v tísni, kde figuruje vedle Taberyové další zajímavé jméno. V dozorčí radě sedí levicový aktivista, publicista a bývalý disident Jan Urban, který se „proslavil“ v kauze Diag Human. Tato firma podnikatele Štávy se dlouhá léta soudila s Českou republikou a Urban o této záležitosti dlouhá léta psal, tvářil se jako nezávislý publicista a mnoho prostoru dostával, jak píše někdejší mluvčí ministra zdravotnictví Julínka Tomáš Cikrt (který napsal o celé záležitost  knihu – „Krev a peníze“), právě v České televizi.

Když však soud konečně vydal rozsudek, tiskovou zprávu za Diag Human rozeslal právě Jan Urban. Dlouhá léta jej zvala ČT jako nezávislého odborníka, aby se nakonec stal Urban mediálním poradcem a fakticky také mluvčím Diag Human. Dokonce o tom také vydal knihu z názvem „Tunel plný krve, aneb kauza Diag Human trochu jinak“. Vedle ČT byla tato rádobyobjektivní aktivistická brožurka propagována právě v Respektu, kde už tehdy patřil Tabery ke klíčovým redaktorům.

 

Zdroje tady jsou
Spolupráce Člověka v tísni, České televize a Respektu je příkladná. Nu a nyní se nechal potenciální prezident ČR Michal Horáček slyšet, že by si rád vzal do svého týmu právě Urbana. Uvidíme, jestli se nakonec o Urbana nepopere Horáček s nadřízeným Urbana z Člověka v tísni Pánkem Ale možná Horáček nakonec předá štafetu právě Pánkovi a sám vůbec kandidovat nebude. Buď jak buď, jde o další důkaz toho, že Člověk v tísni je vedle neziskovky také zájmové uskupení, jejíž ambice vedle pomáhání potřebným sahají i do politiky.

Pracovat pro neziskovku Člověk v tísni je prestižní záležitost, která se vyplácí nejenom z hlediska postavení ve společenosti, ale i finančně. Díval jsem se na nabízená pracovní místa a některé jsou placená vskutku manažersky. Například roční prácička v Turecku vám můžepřinést přes 60 000 Kč měsíčně + další bonusy. V případě práce v Sýrii už může váš měsíční plat čini i přes 90000 Kč. Divil jsem se, kolik neuvěřitelně odborně znějících pracovních pozice neziskový sektor nabízí. Jo, to by byl život….

Zatímco v komerčním sektoru je i pro odborníky složité získat pracovní místo, neziskového sektoru se žádní krize nedotkla. Neziskový sektor se totiž neřídí přírodními zákony. Aktuálně tak web Člověka v tísni nabízí přes dvacet volných míst v zahraničí a stejný počet v České republice. Kolik asi z těch 1,5 miliardy korun padne na platy stovek zaměstnanců a spolupracovníků? Ani se raději nechci ptát. Musí být nepředstavitelné procento. Možná 2/3 jako v neziskovce, kde působí Jan Ruml?:-) (strana 24)

 

Propaganda dotovaná Evropskou unií
Aby bylo jasno, nevěřím na konspirační teorie. Šéf Člověka v tísni se samozřejmě neschází na pravidelných schůzkách s George Sorosem, na to je pro amerického miliardáře příliš malá ryba. Ten se radši, jako třeba v těchto dnech ve Washingtonu, schází s mocnými politiky a dalšími vlivnými finančníky. Můj článek nepřichází s žádnými převratnými objevy, pouze popisuje snadno dohledatelná fakta a dává je do souvislostí.

Pokud si mohl kdysi Tabery ve své konspirační knížce vyvodit, že opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD započala éru korupce u nás, proč by si Provazník nemohl vyvodit, že různé zájmové skupiny ovládají neziskovku Člověka v tísni, Českou televizi a sekunduje jim k tomu Bakalův Respekt? Jak můžeme chtít po ČT, aby informovala o Evropské unii nezaujatě, když ta posílá každoročně neziskovce založené ČT desítky milionů korun?

Stejně tak asi nemůžeme čekat od Reportérů investigativní reportáž o Sorosovi a jeho „charitativních“ aktivitách po celém světě, jako tomu bylo nedávno například na Primě. Těžko nám bude Marek Wollner odhalovat temná zákoutí působení Open Society Foundations (OSF). Provázanost mezi ČT a Sorosovou OSF, jež posílá peníze Člověku v tísni, je očividná. A upřímně řečeno, skutečně někdo věří, že dokáže nějaký Pánek, Taberyová a Urban přesvědčit zahraniční vlády, aby jim poslali půl miliardy korun?

 

Brexit a Trump jsou naděje
Bakalův Respekt, lobbista Diag Human Jan Urban (aspirant na členství v Horáčkové prezidentském týmu), rodina Taberyova, Jaromír Štětina, Šimon Pánek, Kocáb, Ruml, Halík a další známá jména přitom zastávají jednotný názor na Evropskou unii, migrační krizi, ukrajinskou občanskou válku i třeba americké prezidentské volby. Všichni svorně ronili slzy nad brexitem, vítězstvím Trumpa a stejně budou lomit rukama, až v Rakousku zvítězí Hofer a v Nizozemsku Wilders.

Své liberální, tedy levicové, názory ani nijak neskrývají. Společně volají po „více Evropy, multikulturalismu, politické korektnosti, regulacích, své odpůrce shodně označují za populisty, extremisty, xenofoby a islamofoby. Mají plná slova demokracie a svobody, ale běda, když jejich kandidát nezvítězí. To hned označují voliče za burany a nevzdělance a svolávají své naivní (a jistě velmi vzdělané) příznivce k demonstracím. Šíření neomarxistické propagandy je nakonec mnohem nebezpečnější, než jejich kšeftování s veřejnými penězi a faktická „privatizace“ veřejnoprávní instituce.

Jak naštěstí ukázalo britské referendum a prezidentské volby v USA, proti vůli voličů nakonec nic nezmůžou ani propagandistická média a lidskoprávní aktivisté financovaní Sorosem.. Nicméně ani přes tyto dílčí úspěchy „normálnosti“ ještě není zdaleka vyhráno. Organismus společnosti je natolik napaden neziskovkářským morem, že bude případná léčba trvat desítky let. A to půjde těžko v případě, že v České republice i nadále povládnou socialisté a oligarchové.

(euportal.cz, foto: archiv, titulek upraven redakci)

Komentáře