“Ukončiť pôsobenie lode Aquarius bolo mimoriadne ťažké rozhodnutie,” uviedol prevádzkový riaditeľ SOS Méditerranée Frédéric Penard.

Rozhodnutie zdôvodnil “útokmi zo strany niektorých európskych štátov” v uplynulých 18 mesiacoch a nezmyselnými obvineniami z vypúšťania toxického odpadu a kriminálnych aktivít, ktorým čelia obe organizácie.

Plavidlo Aquarius v Stredozemnom mori operovalo od februára 2016 a počas približne 200 zásahov vyzdvihlo na palubu približne 29 500 migrantov.

Po tom, čo nová talianska vláda tento rok uzavrela prístavy lodiam neziskových organizácií, sa loď Aquarius ocitla v centre diplomatických roztržiek ohľadne toho, kde migrantov vylodiť.

Loď najskôr pôsobila pod vlajkou Gibraltáru, ktorý jej túto možnosť tento rok v auguste odňal. Pod panamskou vlajkou loď zmenila meno na Aquarius 2.

Panamská registrácia vypršala na konci októbra. V novembri potom získal Aquarius provizórne libérijskú registráciu, tá mu však neumožňuje podieľať sa na pátracích a záchranných operáciách v Stredomorí.

(hlavnespravy.sk, foto: archiv)

Komentáře