Rozhodnutí prezidenta Spojených států Donalda Trumpa stáhnout vojska ze Sýrie považuje Putin za správné.

Vladimir Putin souhlasil s Donaldem Trumpem, že  teroristické seskupení Islámský stát (ISIS) je v Syrské arabské republice v podstatě poraženo. Ruský prezident přitom upozornil na nebezpečí přesunu teroristických aktivit ze Sýrie do jiných států.

Putin prohlásil, že neví, zda se uskuteční jeho setkání s Trumpem, ale je na něj připraven. Ruský lídr je toho názoru, že po politické změně v Kongresu se útoky na prezidenta USA obnoví.

Ukrajina

Hodně času věnoval Vladimir Putin otázkám vztahu Rusko-Ukrajina.

Ruský prezident je přesvědčen, že provokací v Kerčském průlivu se ukrajinský lídr Petro Porošenko pokouší řešit zvýšení svého ratingu v předvečer nadcházejících prezidentských voleb.

Podle slov Putina, o osudu zadržených ukrajinských námořníků rozhodnou výsledky soudního řízení. Zdůraznil, že poslední slovo bude mít soud. Putin uvedl, že Rusko nemá v úmyslu zabraňovat projíždění plavidel včetně vojenských Kerčským průlivem.

 

Ruský prezident podotknul, že snahy o řešení politických problémů Donbasu silou jsou odsouzeny k neúspěchu. Podle Putina, Rusko poskytovalo a bude i nadále poskytovat humanitární pomoc těmto územím.

 

Celá tisková konference v následujícím videu.

(prvnizpravy.cz, foto: archiv)

Komentáře