Obrázky z facebooku ukazují, jak zákazníci, kteří jdou nahoru po schodišti, musí ve střední části jít  přes svastiku, umístěnou v bílém kosočtverci a zasazenou do červené plochy, vše je to podobné vlajce nacistického Německa.

 

Ulice, kde se nachází nákupní středisko, je pojmenována pro ukrajinském nacionalistovi Stepanu Banderovi, který spolupracoval s nacistickým Německem v boji proti Sovětskému Svazu.

 

Ulice byla dříve známa pod názvem Moskevská třída. V roce 2016 byla navzdory protestům některých vůdců židovské komunity a ukrajinských Poláků, přejmenována na třídu Stepana Bandery. Obě komunity byly během války těžce zasaženy zločiny Banderovců.

Jednou z nich byla i Inês Cristina Zuber z Portugalska,  místopředsedkyně Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví a členkou Výboru pro zaměstnanost a sociální věci.

 

To co se stalo v únoru 2014 na Ukrajině, nebylo vítězství lidových sil, které správně požadují zlepšení životních podmínek. To, co bylo zahájeno, je ale proces fašizace ukrajinského státu. Fašistické strany, ultranacionalisté a extremní pravice kontrolují soukromé milice, které šíří teror a násilí, i pomocí vražd, mezi těmi, kdo si dovolili vyzvat autority v Kyjevě. Tyto síly mají v rukách klíčové pozice v policii a v tajných službách. O co se hraje v ukrajinské situaci, je realizace projektu obklíčení Ruska uskutečňovaného silami NATO, řekla „jasnovidecky“ europoslankyně už v lednu 2015.

 

Fašistický pozdrav se stává oficiálním pozdravem v ukrajinské armádě. „Sláva Ukrajině – sláva hrdinům“, pozdrav ukrajinské fašistické Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) z roku 1930 a 1940 se stal oficiálním vojenským pozdravem na Ukrajině, bylo uvedeno v srpnu 2018.

 

Předseda ukrajinské Nejvyšší rady Andrej Parubij ve vysílání televize ICTV označil Adolfa Hitlera za „největšího“ demokrata. Politik dodal, že studoval přímou demokracii „na vědecké úrovni“, a vyzval nezapomenout na přínos führera v jejím vývoji, řekl v září 2018.

 

„Za poslední čtyři roky udělala Ukrajina obrovský pokrok v projednávání reforem, které ji přibližují Evropě,“ řekl v lednu při návštěvě Ukrajiny český ministr zahraničí Tomáš Petříček

 

Stepan Bandera bojoval proti sovětskému režimu, ale rovněž kolaboroval s nacisty. Jeho ukrajinští nacionalisté – příslušníci OUN-UPA se podíleli na genocidě Židů a Poláků během druhé světové války. Bandera je stále považován za kontroverzní osobnost, některými považován za národního hrdinu a jinými za zločince. Polští historici odhadují, že na ukrajinské Volyňi a Haliči bylo povražděno (1943-1945), jednotkami UPA až 100.000 polských civilistů, dalších půl milionu Poláků z oblasti uprchlo. Většina z obětí byly ženy a děti. UPA brutálně vyháněla Poláky, Rusy, Čechy a Židy z Ukrajiny, Je přitom skutečností, že dodnes Západ, který neustále vede mantru o „hodnotách“ a „demokracii“,  zavírá před očividnou fašizací ukrajinské vlády a společnosti obě oči.

(zdroj: prvnizpravy.cz, foto: Facebook)