V minulosti se již objevilo nespočet studií, které dokazují, jak mohou psi pozitivně fungovat na naši psychiku a celkovou duševní pohodu. Nový výzkum ale ukazuje, jak mazlení se psy ovlivňuje naše mozky. A je to přímo pozitivní droga v dobrém slova smyslu!
Mozek totiž rozděluje věci, které se dotýkají naší pokožky, do tří kategorií: na příjemné, neutrální a nepříjemné. Každý z těchto vjemů je interpretován různými způsoby v oblasti mozku nazývané přední cingulární kůra. Ta je mimo jiné zodpovědná za emocionální zpracování, takže např. příjemný pocit na pokožce vyvolává pozitivní emoce.
Mazlení s pejskem totiž uvolňuje serotonin a dopamin, tedy dvě chemické látky, které dokáží zlepšit naši náladu. Lidé jsou naprogramování tak, že potřebují pravidelný dotek ve svém životě. Přirozený a příznivý dotek člověka se psem prokázal, že dokáže efektivně snižovat stres, krevní tlak a ve velkém uvolňuje právě serotonin, dopamin a ještě oxytocin (tzv. hormon lásky a důvěry).
Lidé, kteří vlastní psy, jsou pohybově aktivnější a chodí na delší procházky. Tím předcházejí potencionální obezitě a dostatek času stráveného na sluníčku jim dodává dostatek vitamínu D.
(zdroj: procproto.cz, foto: Pixabay)