Nadnárodní nacionalismus

Ideologie, k níž se podezřelý hlásí, vychází z tvrzení o úpadku západní kultury, údajného globálního uchvacování křesťanských zemí islámem a genocidě „Evropanů“ ve světě, vysvětluje expert. Dodává, že vrahův manifest, který předkládá zvrácené ospravedlnění útoku, ironicky prezentuje nadnárodní verzi extremistického nacionalismu.

Pro moderní krajní pravici je stále více typický internacionalismus a smířlivost, přičemž násilní extremisté prezentují svůj boj jako něco, co překračuje státní hranice, například boj proti společnému muslimskému nepříteli či obranu křesťanského Západu, konstatuje analytik. Poukazuje, že etnický nacionalismus dříve charakterizovaly spory mezi konkurenčními národy, ale podezřelý Brenton Tarrant volá po mezinárodní solidaritě extremistů z Polska, Rakouska, Francie, Argentiny, Austrálie, Kanady či dokonce Venezuely a jejich spojenectví v kyberprostoru.

„Toto vytváří nového hybrida v rozličných extremistických ideologiích – v tomto případě mix eko-fašismu, nacionálního socialismu a bělošského rasismu -, který je ukotven v globálním rámci,“ pokračuje Comerford. Podotýká, že nejde jen o globální rozměr Tarrantovy ideologie, ale i o škálu její inspirace.

 

Střelec ve svém manifestu odkazuje na extremisty z celého světa, například Lucu Trainiho, který v Itálii postřelil šestici migrantů, Dylanna Roofa, který v kostele v Charlestonu zastřelil devět černochů, Antona Petterssona, který s nožem útočil ve švédské škole, či Darrena Osbournea, který zaútočil na mešitu ve Finsbury Park, uvádí odborník. Dodává, že podezřelý vyzdvihuje také Andrese Reivika a hovoří o posvěcení svého činu krajně pravicovou skupinou Templářských rytířů, s níž se Breivik identifikoval ve svém vlastním manifestu, kterým před osmi lety vysvětloval vraždu sedmasedmdesáti lidí.

Stále větší nadnárodní rozměr krajně pravicového extremismu vykazuje silnou paralelu s dalšími formami globálního extremismu, především islamismu, deklaruje analytik. Vysvětluje, že podobně jako v případě Islámského státu, i ideologie útočníka z Christchurch hlásá, že ve střetu civilizací mezi islámem a Západem neexistují nevinní, pouze bojovníci, přičemž oba světonázory zdůrazňují nadnárodní bratrství.

Džihád jako inspirace pro ultrapravici

„Zatímco střelec vymezuje svou identitu jako součást světové bílé evropské rasy, Islámský stát ve své propagandě vyzdvihuje globální islámskou identitu, kterou využívá k udržování jisté pokřivené solidarity,“ pokračuje expert. Oblastí, která podle něj tuto ideologickou konstrukci dobře ilustruje, je západní Balkán, který Tarrantova propaganda líčí jako frontovou linii střetu evropské a islámské civilizace.

Aby ukázal, že jeho etnicko-nacionalistická ideologie sahá hluboko do historie, střelec si svou zbraň popsal odkazy na srbské bojovníky, kteří se ve 14. století zapojili do boje proti osmanské invazi, připomíná Comerford. Dodává, že na zbrani se nacházelo rovněž jméno franckého válečníka Karla Martela, který zastavil v 8. století islámské síly u Poitiers a nyní se stal ikonou fašistů, stejně jako odkaz na obranu křesťanské Vídně před osmanskou armádou Sulejmana Velikého v roce 1529 – není ostatně náhoda, že jedna z prominentních krajně pravicových internetových stránek nese název Brány Vídně.

Analytik poukazuje na zlověstné paralely s propagandou Islámského státu zacílenou na muslimy ze západního Balkánu, který videa uvedené organizace prezentují jako frontovou linii muslimů, poloostrov označovala za provincii budoucího chalífátu, přičemž jako jeho hranici ukazovala území obsazená Osmany v 16. století. Takový výklad zapadá do Tarrantovy představy o nevyhnutelném střetu islámu a Západu, varuje Comerford.

Prohlášení, které rovněž zapadá do této extremistické spirály a vinu za útok přisuzuje „imigračním programům“ a „násilné islámské ideologii“, vydal také australský krajně pravicový senátor Fraser Anning, připomíná odborník. Kritizuje, že Anning zapomíná zmínit, že největší počet obětí světového terorismu tvoří právě muslimové.

Tarrant označil za historickou postavu, která je jeho myšlení nejbližší, britského fašistu Oswalda Mosleyho, a proto by si politici měli vzít podle experta ponaučení, že útočná, dehumanizující politická rétorika může vytvářet atmosféru pro extremistické názory, které mohou přerůst v příšerné násilí.

„Politici po celém světě mají na výběr: Přestanou démonizovat muslimy a šířit svou agendu, nebo se postaví do absolutní opozice krajně pravicovému terorismu?“ píše Comerford. Míní, že problém krajně pravicového násilného extremismu byl celosvětově dlouhou dobu přehlížen a nyní je potřeba uvědomit si rozsah této hrozby, která si bere příklad z úspěchů globálního džihádismu. Na tento stále více mezinárodní problém je proto nutné reagovat na mezinárodní úrovni, soudí analytik.

(zdroj: eurozpravy.cz, Marek Bláha, foto: Youtube)

 

Komentáře