Norská konzervativní předsedkyně vlády Erna Solbergová oznámila toto zpřísnění požadavků, které musí přistěhovalci spl’novat, aby mohli získat sociální dávky, informoval deník Nettavisen.

V roce 2017 vyplatilo Norsko na sociálních dávkách přibližně 17 393 530 000 Kč, přičemž polovina příjemců dávek byli přistěhovalci. Z toho bylo 86 procent přistěhovalců z Afriky a Středního východu.

„Přistěhovalci jsou většinově zastoupeni v sociální pomoci. Jejich ovládání norského jazyka je většinou příliš slabé na to, aby mohli získat práci,“ řekla Solbergová deníku Nettavisen.

Solbergová zdůraznila, že dnes existuje „požadavek na činnost“, který motivuje lidi mladší 30 let, aby hledali zaměstnání. Podle ní, „požadavek na jazyk“ poskytuje podobný cíl. Solbergová také varovala před škodlivými účinky nečinnosti.

„Musíte si vzpomenout na mechanismus, který bude spuštěn, pokud strávíte dlouhou dobu na sociálních dávkách,“ zdůraznila Solbergová. Ztratíte sebevědomí a inspiraci udělat něco se svým životem. Podle jejího názoru je ovládání norštiny zásadní způsob, jak získat práci.

Solbergová zdůraznila, že požadavky, aby se lidé účastnili výuky norštiny, budou implementovány někdy v roce 2020. Premiérka zároveň zdůraznila, že úřady budou poskytovat pomoc při výchově dětí a při dalších problémech, které by mohly lidi odradit před osvojením si jazyka.

„Je třeba pracovat na integraci od prvního dne. Výuka norštiny je ve skutečnosti nejvyšší prioritou,“ uvedla Solbergová.

Začátkem tohoto měsíce, kolegyně z její strany a ministryně práce a sociálních věcí Anniken Hauglieová vyslovila své znepokojení nad počtem nezaměstnaných přistěhovalců.

„Obávám se, že mnozí přistěhovalci jsou bez práce a jsou jen pasivními příjemci sociálních dávek,“ uvedla Hauglieová, jíž citoval deník Aftenposten.

(zdroj: svobodnenoviny.eu, foto: The Independent)

Komentáře