V červnu roku 2017  Miguel Roldán pracoval 18 hodin na lodi zachraňující migranty ve Středozemním moři. Na lodi obdržel telefonát, v němž byl varován, že se potápí další loď s migranty. Bylo kolem 22:00 a úplná tma.

Vydal se se svými dvěma kolegy na malém člunu, aby našli tonoucí migranty. Plavili se asi 200 metrů, vypnuli lodní motory a následovali výkřiky o pomoc.

Do 10 minut migranty objevili, ale Římské centrum pro kontrolu a záchranu odmítlo týmu udělit povolení k záchraně.

Byli v libyjských vodách a museli jednat se severoafrickou zemí.  O 15 minut později jim bylo povoleno provést záchrannou operaci. Ale to by pro migranty bylo už osudové.

„Zachránili jsme jen polovinu z nich, mnoho lidí utonulo,“ vzpomíná Roldán, který je od roku 2013 součástí podvodní jednotky hasičského sboru Seville City Hall.

Jeho záchranné mise v létě roku 2017 by ho mohly vést k jeho uvěznění za napomáhání nelegálnímu přistěhovalectví a za práci s obchodníky s lidmi.

Když se Roldán vrátil do Sevilly, posádka pokračovala v provádění záchranných misí v centrální středomořské migrační trase.

Ale záchranné mise byly přerušeny dne 2. srpna, kdy italské úřady zabavily loď Luventa a zahájily vyšetřování posádky „usnadňující nelegální přistěhovalectví“.

V důsledku vyšetřování sicilský soudce obvinil celou posádku – sedm Němců, dva Skoty a Roldána – za napomáhání obchodníkům s lidmi.

Situace Roldána není jedinečná. V roce 2018 tři hasiči ze Seville čelili až 10 letům vězení za „pokus o pašování lidí“ jako dobrovolníci španělského sdružení Proem-Aid, jehož cílem je zachraňovat migranty na moři.

Všichni tři muži byli osvobozeni, ale Roldán nemusí mít takové štěstí, tvrdí prezident Proem-Aid Oino Reina.

„Hlavním rozdílem mezi těmito případy je to, že jsme to řešili s řeckým soudním systémem, ale Roldán je obviněn v Itálii, v zemi, která prosazuje politiku útoků na nevládní organizace, zejména poté, co se Matteo Salvini stal ministrem vnitra,“ vysvětluje Reina.

  V italském Rimini ztloukli afričtí imigranti Poláka do bezvědomí

(zdroj: svobodnenoviny.eu, foto: archiv)

Komentáře