Chrám Notre Dame by měl být přestavěn v souladu s moderní, různorodou Francií, prohlásil Emmanuel Macron. Francouzský prezident doslova říká, že bude přestavěn „v souladu s naším moderním, různorodým národem“ a zároveň francouzská vláda vyhlásila mezinárodní soutěž o přepracování věže Notre Dame.
Poté, co návrháři neztratili příležitost prosadit své nápady, navrhli, že by nemělo dojít k věrnému restaurování, ale k přestavbě s použitím „současných“ stavebních prvků, jako je skleněná střecha, ocelová věž nebo dokonce minaret.
Snad právě nejvíce kontroverzní je návrh Toma Wilkinsona v časopise architektury Domus, podle něj by měla být zborcená věž nahrazena islámským minaretem, jako připomínka sta padlých Alžířanů, kteří protestovali proti francouzské nadvládě v šedesátých letech.
„Kostely hoří, jsou vystaveny leteckému bombardování, mizí pod vodou, jsou zasaženy bleskem, zničeny zemětřesením a pohřbeny sopečným popelem. V návaznosti na tyto události se nabízí řada možností na rekonstrukcí. Opět jako posvátné stavby, kterým jsou přisuzovány velké kulturní a estetické významy. Ruiny mohou fungovat jako památník katastrofy. Někdy jsou obnoveny jako v případě katedrály v Coventry nebo Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis-Kirche v Berlíně. Nebo jsou kompletně vystavěny do původní podoby jako je Frauenkirche v Drážďanech,” píše Tom Wilkinson a pokračuje:
Případ pařížské katedrály představuje v tomto ohledu, jen malé potíže. „Budeme znovu stavět Notre-Dame ještě krásnější,“ říká Macron a krátce nato francouzská vláda oznámila soutěž na návrh nové věže. Nemohu říci, že jsem Notre-Dame někdy považoval za nejkrásnější katedrálu na světě. Okna růží, ano, skvělá, ale byla zachráněna, a části, které byly zničeny, byly z velké části nedávné dostavby. Takže zkrášlování může být skutečně možné.
Přestavět na „ještě krásněji“ by mohlo například znamenat transformaci Notre-Dame na památník generací rolníků, kteří byli vykořisťováni, aby chrám mohl být vystavěn. Nebo památník barbarství, jehož je tato budova dokumentem, je příliš studená, proč ne památník aktuálnější formy politické pravdy? A co takhle, v tomto případě památník „neznámému bojovníku ve žluté vestě“, doplněný o svítilnu denního světla?
Nebo pokud se to zdá trochu frivolní, co památník sta Alžířanům, kteří byli zabiti francouzskou policií při protestech proti alžírské válce v roce 1961, mnozí z nich byli svrženi do Seiny u Notre-Dame? Tyto oběti státu by mohly být vzpomínány tím, že nahradí věž postavená Viollet-le-Ducem – proč ne? – půvabný minaret, končí příspěvekTom Wilkinson.
(zdroj: prvnizpravy.cz, foto: archiv)