Panika se solárním panelem
Zatímco astronaut Scott Parazynski byl na Mezinárodní kosmické stanici a měnil pozici solárních panelů, něco se dělo až děsivě špatně. Řekl, že zpočátku to šlo s přesunem dobře, ale když se posádka pokusila je nasadit – solární panely se začaly trhat.

Parazynski řekl:

„Bylo nebezpečné pokračovat v dalším rozšiřování tohoto panelu. Byly zde obavy, že kdybychom se pokusili odpojit panely, mohly by se roztrhnout a zasáhnout raketoplán. Nebo bychom mohli poškodit Mezinárodní vesmírnou stanici.“

odtržení solárního panelu, ISS / Snímek obrazovky přes YouTube Video

Nejsložitější část byla ta, když Parazynski musel jít řešit tuto situaci. Musel být velmi opatrný, aby se nedotkly kovové části jeho obleku panelu – byl by totiž zasažen elektrickým proudem. Panel se ale podařilo po chvíli upevnit a zachránit situaci.

Oheň v přeplněné vesmírné stanici
Astronaut Jerry Linenger, umístěný na kosmické stanici Mir, jedl večeři, když najednou vzplanulo palivo v nádrži.

Linenger řekl:

„Oheň blokoval jednu z lodí Sojuz, která by jinak byla použita k evakuaci šesti astronautů, což znamená, že v případě zničení lodě by se muselo volit, kdo z astronautů přežije. Naštěsí se podařilo po 14 minutách dostat oheň pod kontrolu.“

Nejhorší oheň na ISS, příběhy astronautů / Snímek obrazovky přes YouTube Video

Toxické opalování astronauta ve vesmíru
Astronaut Bob Curbeam je jedním z mála, kdo může říci, že má rozsáhlé zkušenosti. Bohužel jeden zážitek mu byl málem osudový. Jedna z chladících linek se rozbila a amoniak potřísnil skafandr Boba Curbeama. To znamenalo, že se nemohl vrátit dovnitř stanice, aby výpary z amoniaku nezabily jeho spolupracovníky.

Situaci vyřešil tak, že nejdříve omezil únik čpavku. Amoniak ze svého obleku se rozhodl odstranit tak, že  se vystavil přímému slunci a nechal ho ze svého obleku vypařit. Poté se mohl bezpečně vrátit na palubu.

Únik toxického amoniaku, astronaut / Snímek obrazovky přes YouTube Video

Slepé senzory
250 000 liber těžký raketoplán se letěl směrem ke kosmické stanici Mir, aby se k ní připojil, ale Chris Hadfield se u svého inauguračního letu dostal do děsivé situace, kdy přestaly fungovat senzory. K připojení je nutné znát přesnou rychlost a vzdálenost stanice, chyba zde znamená katastrofu. Naštěsí byl Chris Hadfield zkušený a stanici Mir znal. Dokázal si tedy spočítat jak daleko jsou od stanice a jakou rychlostí letí. Vše se podařilo a Chris Hadfield se bezpečně připojil k vesmírné stanici Mir i bez senzorů.

Prosba astronautky Soyeon Yi o telefon domů
Když se první korejská cestující do vesmíru, Soyeon Yi, pokusila vrátit na Zem na palubě ruského Sojuzu, tak se raketoplán ocitl ve špatné trajektorii. Nakonec skončili 300 mil od místa, kde měli přistát, uprostřed půdy, kterou obhospodařovali kazašští kočovníci.

Nomádům chvíli trvalo, než zjistili, že astronauti nebyli mimozemšťané. Yi se zeptala, jestli mají telefon, ale oni neměli, a tak se vrátila do raketoplánu, aby použila GPS a satelitní telefon. Zavolala Ruské kosmické agentuře. Nakonec je zachránil vrtulník.

Klop, klop, je někdo doma?
Během inauguračního letu první osoby, kterou Čína vyslala do vesmíru, Yang Liwei řekl, že slyšel podivné klepání na kosmickou loď. To znělo jako klepání dřevěným kladivem na železný kbelík. Zvuk nepocházel ani zevnitř, ani zvenčí. Nedokázal najít zdroj tohoto zvuku. Není tedy jasné, zda se jednalo o zvuk vzniklý vlivem teplotního rozdílu mezi vnitřkem a vnějškem lodi, nebo zda do lodi opravdu něco narazilo. Ale jistě je děsivé slyšet zvuky ve vesmíru, které si člověk nedokáže vysvětlit. I proto, že ve veakuu se zvuk nemůže šířit.

Inteligentní život?
A opět Leland Malvin. Ve vesmíru zahlédl něco zvláštního, co se vznášelo v nákladovém prostoru lodi. Po přistání se svěřil s tímto zážitkem. NASA však přišla s vysvětlením, že se jednalo pouze o led, který se ulomil z freonové hadice. Průhledný, zakřivený, budící dojem bytosti. Nikdo tedy nemůže s jistotou říci, co to bylo. Zda NASA mlží, nebo zda se astronautovi opravdu jen něco zdálo.

Vesmírná hudba?
Víme, že zvuk nemůže cestovat ve vakuu. Jak ale vysvětlit hvízdání, které slyšeli astronauti při letu na měsíc v roce 1969? Popsali tento zvuk jako vesmírnou hudbu. NASA se vyjádřila tak, že astronauti zažili rušení prostřednictvím radiových vln. Ale vzhledem k tomu, že byli na opačné straně Měsíce – můžeme tomuto vysvětlení věřit?

Záhadné zprávy astronautů
Scott Kelly, astronaut, který strávil 340 dní ve vesmíru, se vyjadřuje k existenci mimozemšťanů. Povídá o VR hře, kterou vytvořila NASA pro výcvik astronautů. V této hře astronauti trénují útoky mimozemských kosmických lodích na astronauty. Scott Kelly se ptá, proč má NASA potřebu vyvíjet takové násilné hry?

Tajná mise Mars: Super astronauti
Tajné kolonie na Marsu. Obranná síla Marsu. Vesmírné války se dvěma druhy marťanů. To musí být vtip, že? Ne podle US Marine Randyho Cramera, který říká, že strávil 17 let na Marsu a pracoval pro tajnou část U.S. Marine corps ( USMC) /am. námořní sbor*/, který byl pověřen misemi ve vesmíru a na Marsu.

Cramer říkal, že pracoval v podzemním zařízení, kde chránil pět lidských kolonií od původních místních druhů, a že trávil další tři roky jinde ve vesmíru. Cramer mluvil o různých druzích žijících na Marsu, z nichž nejméně šest bylo klasifikováno jako „nepřátelské“. Detailně to uvedl ve zprávach, které vydal. Cramer pokračoval a řekl, že program Super Soldier používá techniky kontroly mysli a vláda již byla ohrožena některými nepřátelskými mimozemskými entitami.

Znamená to o NASA, že zakrývá existenci mimozemšťanů? Řekne to jen čas a další důkazy.

(zdroj: suenee.cz, foto: z videa)

Komentáře