Světová organizace cestovního ruchu předpokládá, že do roku 2030 bude roční počet mezinárodních cest přesahovat 1,8 miliardy. Některé destinace už teď trpí pod tlakem nadměrného cestovního ruchu (ang. overtourism) a snaží se proti tomu razantně zakročit, například zavedením poplatků za pobyt nebo omezením masového přílivu turistů v létě.

Jaký vliv mají tyto trendy na cestování Čechů? Nejnovější report od Picodi.com ukazuje, kolik jsou Češi ochotni utratit za dovolenou, na čem šetří, kam nejčastěji jezdí a také to, že mnozí z nás jezdí raději na vlastní pěst, než aby využívali služeb cestovních kanceláří.

Kam cestovat?

Z výsledků ankety jednoznačně vyplývá, že většina Čechů tráví dovolenou v zahraničí (62%), a mezi nejčastěji uváděné destinace patří: Španělsko, Itálie a Chorvatsko, Velká Británie a Francie. 38% si užívá volna v tuzemsku. Nejvíc domácích turistů navštíví letos Prahu, Český Krumlov, Brno a Olomouc.

Kam za sluníčkem

Jen 21% Čechů si dovolí na dovolené se pořádně rozšoupnout, zato zbývajících 79% i během dovolené šetří, kde se dá. 43% dotazovaných si zajistí ubytování dopředu, 37% si koupí levnější jízdenky v předprodeji a 19% využívá nabídky last minute balíčků.

Dovolená nás vyjde v průměru 13 500 korun na osobu. Přes polovina (51%) dotazovaných Čechů cestuje a tráví dovolenou s rodinou a 31% s partnerem. Jen 3% se vydá na cestu sólo bez doprovodu. Pokud však patříme k těm, kteří cestují s dětmi, musíme se připravit na to, že dovolená dokáže s domácím rozpočtem pořádně zamávat.

Téměř polovina Čechů (48%) cestuje v hlavní sezóně a 27% si nejraději vyrazí před nebo po hlavní sezóně, taková dovolená má totiž řadu výhod – od nižších cen za ubytování a stravování, přes prázdnější pláže až po příjemnější teploty.

Jak ukazuje průzkum, většina Čechů (56%) volí týdenní zájezdy. Až 27% si dopřeje letos dvoutýdenní pobyty a jen 10% si se musí spokojit s kratší dovolenou. Nejvíce Čechů jezdí na dovolenou jednou za rok – uvádí to 43% respondentů. Dvakrát za rok jich na dovolenou jezdí 31%, tři a vícekrát 11%.

Sami nebo s CK?

Až 68% Čechů si dovolenou zařizuje individuálně. Cestování na vlastní pěst je totiž podle respondentů finančně výhodnější a hlavně si vše můžou naplánovat podle sebe. 32% spoléhá na služby cestovních kanceláří. Lidé cestují s cestovkou, protože je to pohodlnější a bezpečnější.

Jdu na pláž

Z ankety jasně vyplývá, že čeští turisté rádi objevují nové destinace. Drtivá většina (81%) volí nová místa. Jen necelá pětina je zvyklá vracet se na dovolenou do stejné země a jezdí tam, kde už byla.

Muži jsou při plánování dovolené racionálnější než ženy. Plánují a dopředu vymýšlejí trasu. Naopak ženy jsou spontánní a častokrát nechávají vše na poslední chvíli. (31% k 25%). To však nic nemění na tom, že většina z nás se na letní odpočinek připravuje s dostatečným předstihem.

Češi preferují kombinaci aktivního a pasivního způsobu trávení volného času. Odpočinek na pláži a opalování upřednostňuje 35% dotazovaných, naopak aktivní způsob prožití dovolené dávají přednost takřka dvě třetiny respondentů (poznávání památek 39%, sportovní vyžití 26%).

Většina českých turistů používá místní dopravu (57%). Často také využívají služeb, jako je půjčení auta (26%) nebo jízda taxíkem (15%). Co se týče stravování, si Češi rádi pochutnávají na místních specialitách. Až 41% dotazovaných jí a ochutnává místní jídlo. Celkem 29% volí v stravu typu all inclusive a 20% cíleně vyhledává podniky, které nabízejí ověřená jídla.

I když hlavním smyslem dovolené je dobít baterky a odpočinou si od práce, až 41% dotazovaných uvádí, že budou ve svém volnu zvedat telefony a reagovat na e-maily.

Češi na dovolené
Jak vyplynulo z dotazníků, které vyplňovali účastníci z různých zemí světa, typický Čech za dovolenou utratí 13 500 Kč (v přepočtu 526 €). Ve srovnání s ostatními zkoumanými státy jsou naše výdaje relativně vysoké. Méně za cestování dají např. obyvatelé Slovenska (501 €), Maďarska (482 €) nebo Polska 413 €. Nejvíce zaplatí lidé z Austrálie 1350 € , Hongkongu 909 € a Finska 799 €.

(zdroj: picodi.com, foto: Pixabay)