Lucas, který měl 88 let, zemřel ve čtvrtek v New Jersey, řekl synovec Aldwan Lassiter. Lucas byl podle jeho bývalého právníka v upadajícím zdraví.

Vyrůstal v Severní Karolíně, Lucas vylezl v řadách zločinů v Harlemu v šedesátých a sedmdesátých letech a stal se významným drogovým dealerem známým pro zásobování obrovského množství zvláště silného heroinu.

Řekl, že prodej drog započítával v milionech, a úřady se zmocnily více než 500.000 dolarů v hotovosti, když v roce 1975 vpadly do jeho domu v Teanecku v New Jersey.

Byl oodsouzen na desetiletí ve vězení, ale po pěti letech se stal informátorem.

Lucas byl opět rychle zatčen za obchod s drogami v mnohem menším měřítku. Sloužil dalších sedm let a v roce 1991 opět vystoupil.

Lucasův příběh se stal základem filmu Ridleyho Scotta, režiséra „Americký Gangster“, v hlavní roli Denzela Washingtona jako Lucase a Russella Croweho jako Richarda „Richieho“ Robertsa, který byl vedoucím speciálně složeného týmu z různých detektivů a státních zástupců. Skutečný život Robertse je, že byl bývalý žalobce, který pomohl odsoudit Lucase, ale později se stal jeho právníkem a přítelem, dokonce i kmotrem syna Lucase.

Lucas byl přítomný při natáčení filmu a dával Denzelu Washingtonu rady o takových detailech, jako například když nesl svou zbraň.

Film získal ocenění, ale také přinesl přezkoumání tvrzení v legendě Lucase, zejména zobrazení jeho pašování drog v raketách amerických vojáků během vietnamské války.

Autor knihy o Lucas, Ron Chepesiuk, řekl, že nikdy neměl žádné důkazy ani soudní záznamy, aby zdůvodnil takzvané „spojení mrtvých“. Lucas však v roce 2008 nadále říkal, že heroin transportoval přes rakev – ale pouze jednou.

Tvrzení filmu, že Lucas řešil korupce v oblasti vymáhání práva, bylo také zpochybněno, a skupina bývalých agentů pro vymáhání práva z federálních úřadu pro drogy tvrdila v soudním řízení, že film hrubě zkreslil pravdu a hanobil je.

  Londýn se mění: 423 nových mešít a 500 zrušených kostolov

Pokud jde o nezpochybnitelnou roli Lucase v zásobování heroinu, který zabil některé uživatele, řekl v roce 2007 agentuře The Associated Press, že ji litoval.

„Udělal jsem nějaké hrozné věci. Je mi strašně líto, že jsem je udělal. Opravdu“ řekl.,

Lucas, který žil v Newarku v posledních letech, měl v roce 2012 další problém se zákonem: přiznal se k lhaní, aby získal dvojnásobnou častku z dani pro postižené, když byla u nech federální kontrola. Jednalo se o částku 17 000 USD.

Lucas, který přišel na soud na invalidním vozíku, byl odsouzen na pětiletou zkušební dobu, přičemž prokurátoři s tím souhlasili, protože měl špatný zdravotní stav a pokročilý věk.

(AP, ceskoaktualne.cz, foto: AP)

 

Komentáře