Autoři studie prozkoumali aktivitu genů, které se mají bránit stárnutí, ve vzorcích tkaní poskytnutých lidmi různých věkových kategorií. Výsledku rozboru ukázaly, že tyto systémy na zabránění stárnutí lidského organismu přestávají fungovat do 50 nebo 60 let.

Jak se uvádí ve studii, ten problém je v proteinu, který se označuje za „terč rampicinu savců“, který odpovídá ze četné buňkové procesy včetně růstu a dělení buněk.

Jak tvrdí vědci, systém regulování programů stárnutí je u lidí mnohem vyšší, než u mnoha jiných druhů.

Tak se to stalo v průběhu evoluce. Organismus se musel naučit zajistit člověku dlouhý život. Ale ne tak dlouhý, jakého dosáhli lidé v současné době.

Dříve bylo známo, že experimenty na hlísticích pomohly ruským a americkým molekulárním biologům a matematikům dokázat, že proces stárnutí je řízen jistým genetickým programem. Do jeho fungování je však možné zasahovat pomocí léků.

Loni experti informovali o tom, že obrazovky poškozují nejenom zrak, ale také urychlují stárnutí kůže. Modré světlo se dostává hlouběji do pokožky než UVA a UVB záření. Poškození buněk kůže z tohoto důvodu může být větší. Světlo této barvy navíc může, podle slov portálu, způsobovat i větší výskyt pigmentových skvrn. Modré světlo také narušuje biologický rytmus kožních buněk, které díky němu v noci nespouštějí své regenerační procesy, „což může vést ke známkám stárnutí a také k tmavým kruhům pod očima“.

(zdroj: cz.sputniknews.com, foto: Pixabay)

Komentáře