Tohle se stalo před rokem a francouzský soud vyměřil českému řidiči, který jezdil ve službách španělského zaměstnavatele nejdříve 18 měsíců, později trest zpřísnil a přidal mu ještě 6 měsíců navrch! Panu Jiřímu Šaganovi se tehdy nedostalo nikde zastání a ani jakékoli finanční pomoci, aby se mohl proti verdiktu soudu odvolat. Pro odvolání stačilo tenkrát uhradit 10 tisíc euro, což je zhruba 260 tisíc korun. Dodnes je tenhle člověk ve vězení.

Nejde primárně o finanční rozměr, ale hlavně o rozměr morální. Posuďte sami:

Na podporu kapitánky lodi německé neziskové organizace Sea-Watch 3 se během několika dní díky mediální podpoře vybralo v Německu přes 945 tisíc eur (24 milónů korun) a dokonce v samotné Itálii 438 tisíc eur (přes 11 miliónů korun). Carola Rackete byla propuštěna na svobodu z domácího vězení, i když vědomě porušila italský zákaz daný novým zákonem a přes hrozbu vysoké pokuty vplula bez povolení u Lampedusy do italských vod. Před tímto manévrem se snažila ještě potopit člun s italskými policisty, když do něj velkou lodí najížděla. Na palubě bylo v tu dobu 53 migrantů, 13ti z nich předtím už Itálie povolila vstup na pevninu, zejména těhotným ženám a dětem, o dalších se vyjednávalo. Kapitánce to připadalo dlouhé a život uprchlíků ohrožující.

Evropský soud pro lidská práva apeloval na Itálii a ministra Salviniho, aby přijal taková opatření, kterými by se „předešlo vážným a nenapravitelným porušením lidských práv“. Také Organizace spojených národů argumentuje tím, že nový italský zákon podporuje „xenofobní protimigrační klima a porušuje lidská práva“.

To jako všichni myslí úplně vážně?

Takže francouzské soudy spatřují v člověku, kterému se nasoukají uprchlíci do nákladového prostoru auta za pašeráka a ty „chudáky migranty“, které u něj našli, berou jako nelegální imigranty, kteří nemají svá práva? Na rozdíl od těch dovezených kapitánkou Rackete?

  Video: Imigrant vyvrací na kostele kříž

Ta dojela ke břehům Lybie, kde záměrně posílají lidi na gumových člunech do vody, aby je vzápětí neziskovky mohly posbírat. Migranty nalodila, nevyložila je v bezpečném Africkém přístavu, převezla je a nezákonně vysadila na evropském území, ale pašeračka to není?

To je migrace jaká, nelegální nebo už legální? Jak to tedy je?

Nerozhodoval francouzský soud v případě řidiče Šagana proti argumentům Organizace spojených národů a proti rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva a taky i proti usnesením Evropské komise o přistěhovalectví? Jeden se v tom už začíná ztrácet. Co když se „Šaganovy uprchlíci“ dostali do Evropy právě s nějakou takovou „humanitární“ nevládní lodí? Je velký předpoklad, že ano, když byli v táboře v Calais.

A co z toho plyne?

Když jsi placený aktivista, pracuješ pro nějakou tzv. humanitární neziskovku, tak jsi HRDINA a můžeš vlastně i organizovat migraci, porušovat zákony suverénního státu, napomáhat obchodu s lidmi a pašeráctví. Když jsi ale obyčejný člověk a do přívěsu ti naskáčou uprchlíci, které sem možná přivezly také mimovládní lodě, tak jsi pašerák a LUMP a patříš za mříže! V tomto případě se zákony suverénního státu respektovat musí! Šílená Evropa!

Svět už se opravdu zbláznil!

Ve stínu této události uvažuji o tom, že pomoc panu Šaganovi by teď byla na místě a je na ni ta správná doba. Moc se proto přimlouvám u našich politiků, hlavně u pana Zdechovského, který se o případ už kdysi zajímal. Teď by bylo několik trumfů v rukávě, tuším… i když, tady už je postupně v tomhle evropském chaosu, asi všechno marné.

(zdroj: svobodnenoviny.eu, foto: archiv)

Komentáře