Conte síce potvrdzuje právo každej zvrchovanej krajiny regulovať prisťahovalectvo, avšak v Taliansku má po Salviniho reštriktívnom azylovom kurze nasledovať „aktívna integračná politika“ v prospech migrantov, ktorí už sú v krajine a majú právo na pobyt. Téma migrácie sa z hľadiska Conteho dá beztak riešiť len na európskej úrovni. A o tom už hovoril s budúcou predsedníčkou Komisie EÚ Ursulou von der Leyenovou (CDU). Conteho kabinet preto chce prisťahovaleckú politiku na „viacerých úrovniach“. Na tento účel sa plánujú dodatočné dohody o spolupráci s krajinami pôvodu migrantov. Naďalej chce pokračovať v boji proti prevádzačstvu ako aj upevniť nové dohody o vyhosťovaní, tak znelo Conteho oznámenie.

Taliansky Senát vyslovil v utorok dôveru novej vláde nezávislého Conteho. Ako oznámili noviny „Kronen Zeitung“ za Conteho vládu bolo 169 senátorov, proti vláde hlasovalo 133 senátorov – teda všetci poslanci z Ligy – a piati sa zdržali hlasovania.

Salvini vyjadril otvorene pochybnosti o tom, či je Conteho vláda ochotná a schopná chrániť talianske hranice. Najmä vzhľadom na nedávne vyhlásenia generálneho tajomníka ľavicovo-liberálnej strany Partito Democratico (PD), bývalého komunistu Nicola Zingarettiho. Tento už predtým dal najavo, že loď NGO „Ocean Viking“ podľa jeho názoru má právo zakotviť, uvádza „Tagesstimme“.

Matteo Salvini oznámil na Twitteri: „Perfektný štart. Pozrieme sa na fakty, či „nová“ ľavicová vláda bude hájiť záujmy Talianov a brániť hranice alebo či znovu otvorí prístavy.“

Už pri zložení prísahy Conteho vlády minulý týždeň nazval Salvini novú vládu „lepidlom na kreslá“, ktorých jediná motivácia ich konania je zdôvodnená v strachu pred novými voľbami, stratiť ich posty a musieť ísť domov. Vláda však nemôže večne utekať pred novými voľbami, povedal Salvini, ktorý má v súčasnosti podľa prieskumov viac ako 30 percent hlasov.

 

Východoeurópania majú zaplatiť nový „pakt o utečencoch“

Po tom, čo vyšehradské štáty Maďarsko, Poľsko, Česká republika a Slovensko doposiaľ odmietli „rozdeľovanie utečencov“, majú tieto štáty podľa vôle Conteho onedlho načrieť „hlboko“ do svojich vreciek. Všetky štyri štáty doteraz odmietali európsky mechanizmus pre rozdeľovanie utečencov. Neprijali ani prisťahovalcov, ktorí prišli utečeneckými loďami do Talianska alebo na Maltu. Ako informujú noviny „Bild“, Conte už predstavil svoj zámer budúcej predsedníčke Komisie EÚ Ursule von der Leyenovej (CDU) ako časť plánovaného prechodného riešenia k rozdeľovaniu takzvaných „utečencov“ v EÚ. V pláne sa tiež predpokladá, že krajinám ochotným prijať migrantov sa migranti pridelia podľa rozdeľovacieho kľúča.

Toto nové ustanovenie už schválilo Francúzsko a Nemecko. V súčasnosti prebiehajú rokovania so Španielskom, Portugalskom, Rumunskom a Luxemburskom. Von der Leyenová je tomuto návrhu naklonená. Právomoc má ešte stará Komisia pod vedením Jeana-Clauda Junckera. Plán sa má prijať 23. septembra.

Dôvodom plánovaného prechodného riešenia sú udalosti posledných mesiacov. Bývalý taliansky minister vnútra Matteo Salvini (Liga) uzavrel prístavy svojej krajiny pre utečenecké lode. Až po tom, ako krajiny EÚ súhlasili s prijatím migrantov ich nechal zakotviť. Takýmto blokádam by sa malo v budúcnosti vyhnúť.

(zdroj: hlavnespravy.sk, foto: Youtube)