Pane premiére, v reakci na dění kolem Vašeho případu prohlásil pan prezident, že by se mělo zveřejnit Šarochovo 90stránkové rozhodnutí, kde navrhuje zastavit vaše trestní stíhání. Co na to říkáte? Mělo by se to zveřejnit?

Vůbec nechápu, co se tady událo a nechápu, proč Deník N o tom psal. Rozhodnutí státního zástupce neznám, neznají ho moji advokáti, a čím méně se k tomu někdo vyjadřuje, tím líp. Rozhodně nevidím důvod, proč by se to mělo zveřejňovat.

Takže v tom nesouhlasíte s prezidentem?

Skutečně nepotřebuju, abychom se tady bavili jenom o Čapím hnízdě. V momentě, kdy by se to zveřejnilo, tak vy samozřejmě nic jiného nebudete dělat, jen mluvit o Čapím hnízdě. Za 30 let se tady rozkradly miliardy, vykradly banky, kampeličky, pojišťovny, firmy a Čapí hnízdo přineslo českému státu 48,5 milionu Kč.

Protože peníze z Bruselu přišly, ta firma dotaci dostala podle pravidel, bylo to devětkrát kontrolováno, i Kalousek si to nechal zkontrolovat, poslankyně Langšádlová byla u přidělení dotace. Je to 12 let stará věc, nebyl tam žádný podvod, žádná korupce, slouží to lidem. Navíc to moje bývalá firma vrátila, i když byla v právu. Kdyby se o to soudila, vyhrála by to, ale místo toho to dobrovolně vrátila kvůli mediální štvanici a ještě navíc jsem já dal 50 milionů na charitu, abych ukázal, že je to nesmysl. Firma zaměstnává 87 lidí, ročně dají výplaty a odvody 45 milionů, navštěvují to lidi z celé republiky, chodí tam tisíce dětí, školy, důchodci, všichni. A tady se z toho udělala nějaká hlavní kauza jako by tu za 30 let nebylo nic jiného, jen Čapí hnízdo.

Už bych byl rád, kdyby to skončilo a proto říkám, nechme už nezávislou justici pracovat. Přístup médií byl absurdní. Redaktorka ČT v momentě, kdy údajně pan Šaroch nějak rozhodl a já nevím, jak rozhodl, někdo z toho vydedukoval, že se to zastaví a hned vznikla polemika, jestli je nezávislá justice. Kdyby Šaroch Babiše poslal před soud, všichni by tleskali, jak máme nezávislou justici. Takže tenhle metr, kdy všichni to řeší, všichni byli ve spisu, pan Michálek a další, takže kdyby něco ve spisu bylo, tak by to dávno objevili, ne?

Ptal jsem se na to zveřejnění rozhodnutí.

Myslím si, že to není dobrý nápad.

Co se týče “letní krize” kolem ministerstva kultury. Někteří analytici měli za to, že krize byla určena k tomu…

Jaká krize? Nebyla krize! Média měla okurkovou sezónu, a tak vznikla tahle údajná krize. Vy si vystačíte sami, vytvoříte si krizi…

My? My jsem žádnou krizi nevytvořili.

Myslím vy jako média.

Počkejte, v rámci sociální demokracie přece šlo o krizi.

Sociální demokracie má stále krizi, je tam stále souboj sobotkovsko-chovancovské party stále reprezentované ve sněmovně proti Hamáčkově partě a možná tam jsou i další party, nevím.

No a o to jde, někteří analytici mluvili o tom, že ta krize mohla být vyvolána kvůli tomu, aby sociální demokracie nakonec opustila vládu. Co na to říkáte?

Ježišmarjá. Prosím vás, to jsou neuvěřitelné nesmysly.

(celý rozhovor zde: parlamentnilisty.cz, foto: Pixabay)