Pondělní udělování státních vyznamenání bylo i jedním z témat nedělní Partie na TV Prima, na České televizi se o každoročním ceremoniálu mluvilo v Otázkách Václava Moravce. Politikům vadí, že prezident Miloš Zeman na Hrad nepozval některé politiky.

„Pozvánku na Hrad jsem nedostal. Je to věcí prezidentových úředníků, kteří by si měli uvědomit, že to není prezidentova soukromá párty, ale den zásadního státního svátku,“ uvedl na Primě předseda lidovců Marek Výborný.

Výborný následně dodal, že nejde o postoje ani názory na prezidenta, podle něj bychom si 28. října měli připomínat naše kořeny.

„Když nejsou pozváni všichni ústavní činitelé, v pořádku to není. Mrzí mě, že prezident republiku nespojuje, ale podporuje rozdělení společnosti,“ oznámil politik.
Pozvání na Hrad

Prezident Zeman je opět kritizován, že si vybírá, koho pozve na udělování státních vyznamenání na Pražském hradě.

Již dříve uvedl, že nepozval ty, kteří podpořili ústavní žalobu na prezidenta.

„Ti zákonodárci, kteří podpořili ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana, by měli z pozvání na oslavy státního svátku 28. října na Pražském hradě trauma. Občas registruji, že si někdo stěžuje, že nebyl pozván. Já si myslím, že jde o lidi, kteří nemají příliš vlídný vztah k tomuto státnímu svátku a osobě prezidenta, a tak jim nebudu působit duchovní trauma, že by tam museli trpět,“ uvedl Zeman na TV Barrandov.
S prezidentem nesouhlasím
V České televizi o celé situaci promluvil i předseda Sněmovny Radek Vondráček, který si také myslí, že prezident rozděluje společnost.

„S prezidentem nesouhlasím. Podle mého názoru by se měli pozvat všichni z obou komor parlamentu,“ uvedl předseda.
Naopak Jana Maláčová se na Primě k věci nevyjádřila, ale dodala, že pozvánku dostala a na Hrad dorazí, protože česká státnost by se podle ní oslavovat měla.

Šéf komunistů Vojtěch Filip je přesvědčen, že by měli být pozváni všichni ústavní činitelé. Nepozvání určitého spektra politiků Filip považuje za chybu.

Kdo nebyl pozván
Na udělování státních vyznamenání na Pražský hrad například nebyli pozváni místopředsedové Sněmovny Petr Fiala a Vojtěch Pikal či představitelé sněmovních stran TOP 09, KDU-ČSL a STAN.

Byli to právě poslanci ODS, Pirátů, TOP 09, KDU-ČSL STAN, kteří na konci září hlasovali pro předložení žaloby.

Na slavnostní ceremoniál se nepodívá ani nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

(zdroj: cz.sputniknews.com, foto: Youtube)