Mažgút uvedl, že Směr-SD to tvrdí v reakci na včera zveřejněnou nahrávku Denníku N, na které slovenský podnikatel Marián Kočner hovoří o údajné tajné dohodě s předsedou Směru-SD Robertem Ficem. Kočner v současnosti čelí obžalobě z objednání vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka, ke které došlo loni.

„Penťáckí deník SME a eseťácký Denník N se otevřeně hlásí k cíli zničit stranu Směr-SD. Za tímto účelem častokrát lžou, bezdůvodně obviňují a neváhají proti Směru-SD a jeho předsedovi použít jakékoliv hospodské kecy,“ řekl Mažgút.

Podle posledních dostupných informací měla Penta ve vydavatelství deníku SME menšinový podíl. V Denníku N vlastnili spolumajitelé IT firmy Eset celkem 51 procent, zatímco zbylých 49 % měli rozděleni zakladatelé a pracovníci redakce.

Mažgút rovněž ve svém vyjádření pronesl, že tyto deníky nazývají v centrále Směru-SD Pat a Mat.

„Marián K. byl stíhán pro ekonomickou trestnou činnost už dávno před vraždou novináře a jeho přítelkyně. Šlo o skutky, které spáchal během vlády Ivety Radičové,“ dodal mluvčí strany.
Na nahrávce, která byla zveřejněna včera 18. listopadu 2019, Marián Kočner hovoří o tajné dohodě s Robertem Ficem. Denník N navíc uvedl, že má k dispozici i zvukový záznam komunikace Kočnera s podnikatelem v IT Michalem Suchobem. Ten po něm údajně přišel požadovat peníze za to, že mu finanční správa nebude kontrolovat daně. Kočner mu však řekl, že nechce platit hodně, protože má vše dohodnuté s Ficem a v minulosti pomohl i mecenáši Směru-SD, Jurajovi Širokému.

„Já jsem kdysi Robovi řekl jednu věc z očí do očí, takhle jako tobě, když jsme spolu seděli a když jsem udělal to, co jsem udělal, aby vyhráli volby. Pokud tato vláda bude vládnout, chci mít svatý klid. Nechci, aby se do mě někdo navážel, ať už to bude policista, daňový úřad nebo prokuratura. A on mi říká: „Budeš ho mít.“ A já mu říkám: „Když ne, ty nebudeš premiér.“ A on na to: „Já to vím.“ No, je to hotová věc, a tak to je,“ řekl prý Kočner Suchobovi.

Kuciakova vražda
Novinář Ján Kuciak byl spolu se svou partnerkou zavražděn dne 21. února 2018. Z objednávky vraždy byl obviněn slovenský podnikatel Marián Kočner. Vraždu měla zprostředkovat Alena Zsuzsová, jež měla ke Kočnerovi velmi blízko. Kočner rovněž čelí obvinění ze spáchání trestných činů v oblasti ekonomické kriminality.

Vražda vyvolala na Slovensku politickou krizi a v zemi proběhla vlna protestů. Pod tlakem veřejnosti odstoupil ministr vnitra Robert Kaliňák (Směr-SD) a později i jeho nástupce Tomáš Drucker. V polovině března 2018 podal demisi premiér Robert Fico, který však zůstal v čele strany Směr-SD. Tehdejší prezident Andrej Kiska do čela vlády jmenoval Petera Pellegriniho (Směr-SD).

Po zatčení Kočnera do médií unikla část přepisů z jeho komunikace prostřednictvím mobilní aplikace Threema. Z ní vyplývá, že měl kontakty s vrcholovými politiky na Slovensku. Kvůli své údajné komunikaci s Kočnerem rezignovala státní tajemnice ministerstva spravedlnosti Monika Jankovská a některým soudcům byla pozastavena jejich činnost.

(zdroj: cz.sputniknews.com, foto: Shutterstock)

Komentáře