Nejvyšší soud Spojeného království rozhodl, že vláda „falešně uvěznila“ žadatele o azyl, kteří mají nyní nárok na náhradu škody za ztrátu svobody.

Jeden z navrhovatelů, Mohamed (37), dorazil do Velké Británie v květnu 2012. Byl uvězněn a mučen ve své domovské zemi Súdánu a podařilo se mu uprchnout do Evropy, překročil Středozemní moře v chatrné lodi, než přijel do Itálie.

Mohamed byl v Itálii podroben brutálnímu útoku a byl nucen spát na ulici, přežil jen díky darům od církve.

„Cítil jsem se v Itálii velmi nebezpečně,“ řekl. „Můj život byl v Súdánu a na mé cestě v nebezpečí. V Itálii jsem byl nadále v ohrožení. Chtěl jsem se dostat do Velké Británie, kde jsem v bezpečí. Ale jakmile jsem dorazil, byl jsem zadržen. “

Mohamed byl propuštěn a poté znovu zadržen v listopadu 2012. Byl zadržen potřetí během období, na které se vztahuje rozhodnutí nejvyššího soudu – v únoru 2016 na jeden měsíc.

Jeho případ je příkladem toho, jak ministerstvo vnitra zadržuje lidi podle pravidel Dublin III, s úmyslem je rychle odstranit z Velké Británie, ale ve skutečnosti může trvat roky a zahrnovat více než jedno období zadržení.

Mohamed má diagnózu PTSD v důsledku mučení v Súdánu, který je umocněn traumatem, které utrpěl během svého zadržení ve Velké Británii.

„Stále trpím hodně traumatem,“ řekl. „Jsem na antidepresivech a mám poradenské sezení, aby mi pomohl vyrovnat se. Mám mnoho nočních můr a někdy křičím ve spánku a vyskočím, protože se mi zdá, že jsem zpět v Súdánu nebo zpět ve vazbě ve Velké Británii. Když jsem byl ve Velké Británii zavřený ve vazbě, pokaždé, když strážci zamkli nebo odemkli bránu, cítil jsem, že jsem zpátky ve vězení v Súdánu, kde jsem byl mučen. Nikdy jsem se ve svém životě nedopustil žádného zločinu, ale ve Velké Británii jsem byl zavřený jen proto, že jsem byl v Itálii zatčen. Bojím se, protože vím, že mě ministerstvo vnitra kdykoli mohlo znovu zadržet. “

Řekl, že od příchodu do Velké Británie v roce 2012 ho ministerstvo vnitra přesunulo 11krát do různých oblastí včetně šesti různých míst v londýnské oblasti, Wigan a dvou míst ve Walesu.

„Nemáme na výběr, kam nás přesune domácí kancelář, musíme prostě jít. Všechny tyto pohyby ztěžují přístup k mému traumatickému poradenství. Pokaždé, když mě ministerstvo vnitra přesune, musím zahájit nové poradenské sezení. To je pro mě velmi obtížné. Potřebuji toto poradenství, protože moje trauma pokračuje. “

Minulý měsíc Mohamed obdržel dopis od ministerstva vnitra, v němž uvedl, že jeho žádost o azyl bude nyní ve Velké Británii považována ministerstvem vnitra za „podstatnou“. Domácímu úřadu trvalo více než sedm let od jeho příchodu do Velké Británie, aby se rozhodl řešit svůj případ zde, než aby se ho pokusil poslat zpět do Itálie. Neví, kdy dostane rozhodnutí o jeho případu z ministerstva vnitra.

„Doufám, že ministerstvo vnitra konečně přijme moji žádost o azyl a že mohu získat odškodnění v důsledku tohoto rozhodnutí a konečně ve svém životě pokročit vpřed. “

(Guradian, foto: Pixabay)

Komentáře