Vědci sice nemají stoprocentně jasno, co tyto zvuky způsobuje, ale několik logických vysvětlení přece jen mají. Tím nejčastějším je pohyb litosférických desek. Objevily se i další hypotézy.  Společným původcem by mohlo být víc faktorů: vítr, projíždějící auto, pouliční ruch a televize ze sousedova bytu – za určitých okolností by se všechny tyto ruchy mohly propojit a vytvářet nepříjemnou zvukovou kulisu. Podle další verze může jít o sluchové halucinace, kdy lidské vnímání zkreslí i ty nejběžnější zvuky. K tomu může docházet během silné únavy, při poruše spánku nebo během nemoci.

Psycholog z univerzity v Chicagu Neil Johnson se domnívá, že za vším stojí lidská představivost. „Je to všechno hra naší mysli,“ řekl Johnson. „Když něco chceme hodně vidět nebo slyšet, tak si to představujeme a potom začínáme věřit, že jsme se stali svědky nevysvětlitelné události. Každý z nás si jistě alespoň jednou spletl ve tmě věšák se strašidlem. Podobné je to s naším sluchem. To, na co nemáme okamžitou odpověď, považujeme za paranormální jev.“

Internet je dnes plný videí s nahrávkami podivného hučení z celého světa. Podle odborníků jde v řadě případů o podvrh, což seriózní výzkum ztěžuje. Jedním z původců hučení tak může být i lidská honba za senzacemi všeho druhu.

Video zachycující záhadné hučení na mnoha místech světa, včetně Česka…

(zdroj: procproto.cz, foto: Pixabay)

Komentáře