Článek vyšel na stránce NewsWeek v roce 2017. Stojí za připomenutí.
Po zveřejnění volebních výsledků řekl vůdce SPD Tomio Okamura novinářům: „Chceme zastavit jakoukoli islamizaci České republiky; prosazujeme nulovou toleranci migrace.“
Analytici říkají, že je nepravděpodobné, že by Babiš vytvořil vládu s Okamurou nebo by šel tak daleko, že by islám přímo zakázal. Islámofobická rétorika SPD přesto tlačila ANO, aby zaujala tvrdší postoj proti přistěhovalcům a uprchlíkům, z nichž mnozí pocházejí z muslimských zemí.
„Rétorika SPD ovlivňuje ANO, nebo spíše, ANO vydělává na stejných obavách, jaké má Okamurova strana: jmenovitě strach z neznáma,“ uvedla Zselyke Csaky, vedoucí výzkumnice ve Freedom House. „Střední Evropa má jen málo zkušeností s imigrací a nedávné teroristické útoky v západní Evropě by mohli politici snadno využít k potlačení negativních pocitů. ANO není jediný, kdo k otázce přistupuje velmi cynicky a vidí ji jako příležitost ke zvýšení podpory strany. “
“Malé a středně velké středoevropské národy se nikdy nedokázaly zbavit strachu, že by mohly být zničeny nebo že by jejich národní komunita mohla přestat existovat,” napsal Čulík v nedávném článku s názvem “Proč je Česká republika tak nepřátelská k muslimům a uprchlíkům? “
“Zdá se, že tato historická pověst hrála v současné politice v České republice důležitou roli.”
Okamura, který vyrostla v Japonsku i v České republice, ne vždy přistěhovalectví tvrdě kritizoval. V roce 2011 působil jako soudce české exkurze Miss Expat, kde pózoval na fotografiích s imigranty oblečenými do bikin.
Babiš pozval všech devět stran, které vyhrály křesla v parlamentu, včetně Okamury, aby diskutovaly o vytvoření vlády. Několik stran uvedlo, že s Babišem nebudou spolupracovat, protože údajně zneužil dotace Evropské unie, mimo jiné i finanční zločiny.
Volba populistické vlády je mnohými vnímána jako součást většího trendu evropské politiky.