Otaiba Iftikhar Sheikh byl porazen jeho bývalou českou manželkou Janou Šejchemovou a najatými „gangsteři“ v hlavním městě České republiky v probíhající bitvě o péči o dvě britské dcery ve věku šesti a čtyř let.
Lusine Navasardyanová, která působila jako britská právnice britského pákistánského občana, zdůraznila, že české úřady neplnily své povinnosti podle Haagské úmluvy řádně a v důsledku toho nesplnily své povinnosti chránit nejlepší zájem dětí pod jejich vládou autoritay a naprosto ignoruje příkaz Spojeného království k nejvyššímu soudu na základě ratifikovaného mezinárodního práva píše The News.
Dr. Lusineová uvedla, že Haagská úmluva (oficiálně známá jako Úmluva o občanských aspektech mezinárodních únosů dětí) byla zavedena s cílem zabývat se případy, kdy jeden rodič odstraní dítě ze země obvyklého pobytu tohoto dítěte bez souhlasu druhého rodiče. „Úmluva umožňuje druhému rodiči požádat o repatriaci dítěte. Návrat dítěte však není automatický proces. Článek 13 B Haagské úmluvy stanoví, že členský stát (úmluvy), do kterého bylo dítě přemístěno, musí nařídit návrat dítěte. Po podání žádosti o navrácení může rodič, který dítě odebral, předložit obhajobu a požádat o vrácení dítěte. Dítě nebude vráceno do země bydliště, pokud se předpokládá, že bude umístěno do nesnesitelného nebo škodlivého prostředí.“
Řekla, že v zájmu zajištění bezpečnosti dětí jsou příkazy učiněné podle této úmluvy vykonatelné v jiném členském státě, do kterého je dítě navráceno. „Jedná se o důležitou a nedílnou součást systému, a pokud členské státy ignorují příkazy učiněné v jiném členském státě, mohou být považovány za země, které nejsou v souladu, a v budoucnu budou odpovídajícím způsobem vyřízeny všechny žádosti od nich o navrácení dětí k nim. Proto je důležité, aby byla činnost českých orgánů v tomto případě pečlivě analyzována a britské soudy si byly vědomy jakéhokoli porušení, které způsobily, protože to je jediný způsob, jak zajistit, aby Spojené království nevracelo děti do země pokud není jejich bezpečnost řádně zajištěna. “
Otaiba Sheikh se oženil s Janou Sheikh, českou státní příslušnicí, v Praze v roce 2011, kdy se manželé zamilovali. Podle právníka šejka v češtině se manželé oddělili, když Otaiba v roce 2017 zjistil, že jeho manželka ho v jeho nepřítomnosti podvádí a pracuje jako doprovod.
Otaiba požádal o rozvod a v prosinci 2018 mu byl přidělen 50 procent péče o děti poté, co Jana opustila dívky a poté mu nabídla plnou péči.
Český soud, kterému předsedá soudkyně Dita Křížová, odmítla souhlasit a vyhrožovala, že bude raději dávat na dívky pozor, než aby je dala Otaibovi. Soudu bylo řečeno, že důvodem, proč byly děti opakovaně opuštěny a nepřijaty do školy, když byly v péči matky, bylo to, že Jana měla v Norsku přednost poskytování služeb pro dospělé. Přesto se soudkyně Dita Křížová rozhodla tuto skutečnost ignorovat.
Manželka se přiblížila rodinnému oddělení londýnského vrchního soudu s tvrzením, že byly nezletilé uneseny. Soud nařídil otci, aby se vrátil do Prahy s nezletilými s výslovným přáním, aby zůstali u Otaiba, a soudy v České republice začnou následovat řádný proces změny, ale Jana Šejk porušila soudní příkaz „měkkého přistání“ pana Šejka který byl zatčen na pražském letišti a zamčen. Bylo potvrzeno, že děti byly vytrženy a křičely na důstojníky na letišti. Nedodrželi ani svá vlastní pravidla zapojení nějaké formy agentury na ochranu dětí.
Česká právnička Otaiba Hedvika Hartmanová uvedla, že české úřady upřednostňovaly svobodu a činnost české matky a zcela ignorovaly bezpečnost a pohodu polovičních českých dětí.
Lusine uvedl, že situace, kterou Otaiba shledává, není neobvyklá.
Dodala: „I v dnešní době a věku jsou otcové v dětských záležitostech často diskriminováni. Zatímco se Spojené království v tomto ohledu poněkud zlepšilo, zdá se, že Česká republika je v tomto ohledu mnohem pozadu. I když se nemůžu vyjádřit k řešení věci českými soudy, protože tam neznám zákon, mám dojem, že došlo k jasnému předsudku vůči otci. Zdá se, že to bylo ještě umocněno skutečností, že otec je pákistánského a muslimského původu. “