Reportáž o migrační krizi ve Švédsku připravovali počátkem roku 2016 novináři australského televizního pořadu 60 Minut, který je vysílán v neděli večer na televizní stanici Nine Network. Pojednává o eskalujícím počtu uprchlíků na území této severoevropské zemi.

„Tato země se s tím nezvládá vyrovnat. Ještě před půl rokem Švédsko hrdě prohlašovalo, že je humanitární supervelmoc světa. Teď zavírá hranice před uprchlíky bez dokladů totožnosti a jeho sousedé jsou ještě razantnější,“ uvedla v pořadu reportérka Liz Hayes.

https://www.facebook.com/193203844428379/videos/510871372969985/?t=0

Dále se novináři obrátili na učitele a politického aktivistu Jana Sjunnessona, který řekl, že je Švédsko na pokraji ekonomické a kulturní pohromy. Spolu s Sjunnessonem reportérský tým dorazil na předměstí Rinkeby, který je domovem převážně somálských imigrantů. Právě tam došlo poprvé k útoku na člena filmového štábu: řidič, který odmítl s novináři mluvit, začal po chvíli úmyslně najíždět autem přímo do nohy kameramana.

„Během několika minut přijede skupina mladých mužů. Dávají nám najevo, že nejsme vítáni a úmyslně najíždějí do našeho kameramana,“ pronesla ve videu reportérka.
Novináři po incidentu zavolali polici, ale ta je odmítla doprovázet, protože by to migranty jen vyprovokovalo. Slíbila ale, že na ně bude dohlížet. Jakmile policie odešla, situace eskalovala. Skupina maskovaných mužů se přiblížila k týmu reportérů a začala na ně zaútočit – napadala je fyzicky, házela po nich předměty a skleněné láhve. Tým se nakonec rozhodl, že Rinkeby opustí.

„Liz Hayes a tým 60 Minut jsou v současné době na služební cestě v Evropě, kde vypráví příběh o migrační krizi… Včera se na předměstí Stockholmu postavili proti skupině, která protestovala proti jejich natáčení… Došlo k sérii potyček a byla přivolána policie. Kameraman i producent 60 Minut byli lehce zraněni, ale natáčení pokračovalo za přítomnosti policie,“ uvádělo se v prohlášení na webových stránkách The Nine Network.

Český poslanec Lubomír Volný sdílel toto video s českými titulky na své facebookové stránce bez jakéhokoli komentáře, zatímco ostatní pod tímto videem zanechali několik komentářů. Jejich názory jsou však různorodé.

„Praktická ukázka, kam se dostane naše republika, pokud budeme následovat Švédsko,“ napsal jeden z uživatelů.

„A víte, že ta reportáž je z roku 2016? Nepřijde mi, že by Švédsko za 4 roky postihla nějaká islámská apokalypsa… Naopak se jim daří dobře, ekonomika roste, kriminalita menší než v ČR…“ komentoval video další člověk.

(zdroj: cz.sputniknews.com)

RSS Protext – kultura

  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]
  • Rusko se nezúčastní Expa v Ósace
    Paříž 29. listopadu 2023 (PROTEXT) – Ruský představitel na plenárním zasedání předsednictva Úřadu pro mezinárodní výstavnictví (BIE) v Paříži sdělil, že se Moskva rozhodla zdržet účasti na Všeobecné světové výstavě v Japonsku v roce 2025. Za důvod označil nedostatečně účinnou komunikaci s hostitelem. Bližší podrobnosti úředník neuvedl, píše agentura Kjódó.Tato zpráva přišla týden poté, co […]
  • Výstavu Expo budou propagovat i rychlovlaky Šinkansen
    Ósaka (Japonsko) 28. listopadu 2023 (PROTEXT) -  Drážní společnost JR West koncem listopadu oznámila, že ve snaze o propagaci Všeobecné světové výstavy Expo 2025 v Ósace začne od dubna příštího roku, tedy rok před zahájením akce, provozovat rychlovlaky s designem obsahujícím logo výstavy.V ten samý měsíc plánuje otevřít na různých místech obchody se zbožím z […]