Strach o své bezpečí zřejmě Novotný pojal po svých kontroverzních výrocích a činech v tomto roce, které se mnohým lidem nemusely líbit. Silná kritika od některých lidí se na komunálního politika snáší od prozrazení záměru, že se chystá ve svých Řeporyjích k postavení „pomníčku“ padlým vojákům Ruské osvobozenecké armády – vlasovcům.

Kritika neproudila jen z Česka. Záměru si všimli i v ruských médiích a Novotný se objevil i v živém vstupu ruské státní televize. Neshody se záměrem vyjádřilo taktéž ruské velvyslanectví v Praze, kterému následně starosta zanesl dopis adresovaný přímo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Sdělil mu v něm, že s ním nehodlá vyjednávat.

Poprask spáchal i v dalším rozhovoru, kde zmínil, že „až vyhraje válku s Ruskem“, tak pověsí ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a vrátí Krym Ukrajině.

Na nedávném výročí 122 let od narození sovětského maršála Ivana Koněva řeporyjský starosta přišel rovnou před sochu maršála na Praze 6 a v poskytnutém rozhovoru referoval o tom, že onen sovětský maršál „byl zrůda, mizerný vojevůdce a vrah“.

„Po proškolení od kriminalistů nám trochu na úřadě stouply náklady na sanitární pomůcky,“ zmiňuje u fotografie, na níž se v latexových rukavicích chystá otevírat dopisy, které mu dorazily poštou na úřad.

Pestrá byla i diskuze pod jeho pochlubením se o použití ochranných prostředků. Uživatel Michal Hruška starostovi popřál: „Šťastný NovýČok.“

Sarkasticky tak mířil k otázce, zdali se Novotný nerozhodl používat ochranné rukavice kvůli ruským nervově paralytickým látkám, které jsou označované jako novičok. Podle bývalé britské premiérky Theresy Mayové byl právě jednou z těchto látek otráven v březnu 2018 v britském Salisbury ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Podle pozdějších analýz měla být k otravě použita látka označovaná jako A234.

V souvislosti s otravou Skripalových loni v březnu český prezident Miloš Zeman uvedl, že v ČR se v malém množství vyráběl a testoval novičok, po testování byl ovšem zničen. Premiér Andrej Babiš později uvedl, že v Česku se nevyráběla, nevyvíjela, ani neskladovala látka typu novičok. Zemanovy výroky uvítalo Rusko, podle kterého prezidentova slova vyvrátila obvinění britských vyšetřovatelů, že za útokem na Skripala stojí Moskva.

  Kvůli koronaviru můžou chybět roušky pro operace, říká Vít Kaňkovský + audiorozhovor

„Hádám, že neřešíte až tak novičok jako spíš to, že se na některý věci člověk prostě štítí sáhnout,“ poznamenal k účelu rukavic Marek Charouz.

Uživatel Robert Vacek pomyslel, že možná brzy Novotného čeká nákup rovnou celého protichemického ochranného obleku: „Aby za chvilku kvůli těm zoufalým lidem, co smolí ty nenávistné dopisy, jste nemusel kupovat takový ten komplet oblek na epidemie typu ebola. Přeju prima závěr roku a Řeporyjím zdar!“

Diskuze ale nekončila jen u rukavic. „Mě by zajímalo, co říká policie na pomník vlasovcům v souvislosti s § 405. Vlasovci z 1. divize ROA, která pomáhala osvobodit Prahu, ještě v barvách Waffen-SS zmasakrovali více než 10 tisíc polských civilistů při Varšavském povstání. Celkem bylo 120 až 225 tisíc civilních obětí. § 405 Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistickou, komunistickou nebo jinou genocidu nebo nacistické, komunistické a jiné zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a zločiny proti míru, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta,“ vyčetl Novotnému uživatel Jiří Jeřábek.

To si starosta nenechal líbit. Uživateli naznačil, že se u něj v současné době policie zastavuje celkem často, a přitom mu nic podobnému nesdělila. Doporučil mu tak, aby radši celou věc nechal prošetřit Generální inspekcí bezpečnostních sborů: „Ahoj pablbe, policie, já to nesmím říkat, ty jo, no prostě, je tu teď HODNĚ, čeče, a neříká furt nic, měl bys to hlásit na GIBS, šup.“

Obsah některých dopisů pak Novotného zřejmě šokoval. „Zlatí komunistí a Babiš, pane Nováku, starosto městečka…“ dočetl se v některých z dopisů starosta a s maximální ochranou se jal chopit červené propisovací tužky a bavil se hledáním gramatických chyb. Nutno podotknout, že musel mít s dopisy celkem dost práce.

(zdroj: parlamentnilisty.cz)

Komentáře