Hypersonická zbraň má obvykle rychlost mezi 6 179 km za hodinu (Mach 5) a 12 539 mil za hodinu (Mach 10). Kromě toho tyto systémy používají sofistikované technologie pro manévrování a mohou se pochlubit rychlým doručením hlavic, přesným zaměřením a přežitím proti široké škále systémů protiraketové obrany.

V loňském roce Rusko provedlo řadu testů nadzvukových útočných letounů Yu-71. Yu-71 je součástí tajného raketového programu s kódem „Project 4202.“ Kluzák měl dosahovat rychlosti až 7 000 mil za hodinu. Díky své vynikající manévrovatelnosti a vysoké rychlosti může systém překonat jakýkoli obranný štít, poznamenal Ostkraft.

Ale to je polovina příběhu. Podle analytického webu Ostkraft.ru letos Rusko úspěšně otestovalo své experimentální hypersonické kluzké vozidlo Yu-74. Yu-74 byl nesen mezikontinentálním dálkovým balistickým systémem RS-18A (krycí název NATO: SS-19 Stiletto). Kluzák byl vypuštěn z raketové základny Dombarovsky v regionu Orenburg a zasáhl cíl nacházející se v testovacím dosahu raket Kura v severní oblasti Kamčatky na ruském Dálném východě.

Každá balistická raketa Sarmat, navržená pro nesení až 24 jaderných kluzáků Yu-74, bude schopna zasáhnout jakýkoli cíl nacházející se v okruhu 6,2 tisíc mil za hodinu.

Každý kluzák Yu-74 může být vybaven jadernou hlavicí, aplikacemi elektronické války (EW) nebo simulátory falešných cílů.

„Tyto vlastnosti zaručují průnik jakéhokoli stávajícího a budoucího systému protiraketové obrany potenciálního protivníka. Přijetím takových systémů ruské strategické raketové síly výrazně zvýší jejich účinnost,“ zdůrazňuje analytická webová stránka.