Místní zdroje uvedly, že letadlo nebylo vidět ani syrskými militanty, ani tureckými systémy protivzdušné obrany, což vyvolává otázku, zda Rusko použilo na území Sýrie stíhací letadlo.

Podle libanonské zpravodajské agentury AMN je možné, že ruské vzdušné síly používaly také bezpilotní vzdušné letadlo, vzhledem k charakteristikám terénu, ve kterém byli členové Jaish al-Nasr.

Podle zprávy Al-Masdar News by k tomu mohly být použity draky kamikadze, avšak ruská výzbroj má dosud drony schopné provozu na velkou vzdálenost.

Turecko se ještě k útoku na teroristy nevyjádřilo, avšak hned po incidentu byly na obloze nad Idlibem viděny tři turecké drony, kteří zůstali v této oblasti asi 4 hodiny.

Vzhledem k tomu, že můžeme hovořit o použití ruského „utajení“, odborníci vůbec nevyloučili možnost, že za stávkou by mohl být ruský Su-57 nebo dokonce UAV Okhotnik, i když druhá možnost je extrémně nepravděpodobná.

BulgarianMilitary.com připomíná, že během posledních devíti let vojenských střetů v Sýrii bylo vyzkoušeno několik nových zbraní, zejména od ruských vojenských jednotek. To je případ nejnovějšího ruského raketového / protibalistického raketového systému na povrchu – S-500 a raketového systému na dálku se středním dosahem – Pantsir-S.

Je možné, že tento letecký útok je skutečnou bojovou zkouškou nejnovějšího stealth letadla ruského letectví, konkrétně Su-57.

V únoru Turecko ztratilo nejméně 62 vojáků zabitých v Sýrii, bylo zraněno téměř 100 vojáků, byly zničeny desítky tureckých obrněných vozidel a sestřeleno více než deset robotů, včetně dronů. Washington opakovaně obvinil Moskvu z účasti na úmrtích tureckých vojáků, Rusko tato obvinění odmítá.

Začátkem března prezidenti Ruska a Turecka, Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan, uzavřeli dohodu, podle níž v deidkalační zóně Idlibu vstoupilo v platnost příměří.

Syrský prezident Bashar al-Assad později prohlásil, že pokud americká a turecká armáda neopustí zemi, bude moci Damašek použít sílu.

Důvodem rusko-tureckých jednání bylo prudké zhoršení situace v Idlibu, kde v lednu začala syrská armáda ve velkém měřítku proti postavení ozbrojené opozice a teroristů.

Komentáře