Žena, která objevila první koronavirus

June Almeida se stala průkopníkem v oblasti zobrazování virů.

June Almeida_1963_Ontario_jej elektronicky mikroskop

Covid-19 je nový virus, ale jedná se o koronaviry typu, který poprvé identifikovala Dr. Almeida v roce 1964 ve své laboratoři v nemocnici St Thomas’s v Londýně.

Viroložka se narodila v červnu v městě Hart v roce 1930 a vyrostla v domě poblíž Alexandrova Parku na severovýchodě Glasgowa. Píše portál BBC.

Opustila školu s malým formálním vzděláním, ale dostala práci laboratorního technika v histopatologii na Glasgowské královské ošetřovně.

Pár a jejich mladá dcera se přestěhovali do Toronta v Kanadě a podle lékařského spisovatele George Wintera to bylo v Ontario Cancer Institute, kde Dr. Almeida rozvíjela své vynikající dovednosti elektronovým mikroskopem.

Winter řekl v pořadu Drivetime pro BBC Radio Scotland, že její talenty byly uznány ve Velké Británii a v roce 1964 byla lákána zpět do práce na St Thomas’s Hospital Medical School v Londýně, téže nemocnici, která léčila premiéra Borise Johnsona, když trpěl Covid- 19.

Po jejím návratu začala spolupracovat s doktorem Davidem Tyrrelem, který prováděl výzkum na společné chladicí jednotce v Salisbury ve Wiltshire.

Winter říká, že doktor Tyrrell studoval nosní výplachy od dobrovolníků a jeho tým zjistil, že byli schopni pěstovat poměrně málo běžných virů spojených s chladem, ale ne všechny.

Jeden vzorek, který se stal známým jako B814, byl z nosních výplachů žáků na internátní škole v Surrey v roce 1960.

Zjistili, že byli schopni přenášet běžné symptomy nachlazení na dobrovolníky, ale nebyli schopni je pěstovat v běžné buněčné kultuře.

Dobrovolnické studie však prokázaly jeho růst v orgánových kulturách a Dr. Tyrrell přemýšlel, jestli by to bylo možné vidět elektronovým mikroskopem.

Poslali vzorky Almeidové, která viděla částice viru ve vzorcích, které popsala jako chřipkové viry, ale ne úplně stejné.

Říká však, že její příspěvek do recenzovaného časopisu byl odmítnut „protože rozhodčí uvedli, že obrázky, které vytvořila, byly jen špatnými obrázky částic viru chřipky“.

Nový objev kmene B814 byl napsán v British Medical Journal v roce 1965 a první fotografie toho, co viděla, byly publikovány v Journal of General Virology o dva roky později.

Podle Wintera to byli Dr. Tyrrell a Dr. Almeida, spolu s profesorem Tonym Watersonem, mužem pověřeným St Thomasem, který jej nazval koronavírus kvůli koruně.

Almeida později pracovala na postgraduální lékařské škole v Londýně, kde získala doktorát.

Svou kariéru ukončila ve Wellcome Institute, kde byla jmenována na několika patentech v oblasti zobrazovacích virů.

Po odchodu z Wellcome se Dr. Almeida stala učitelkou jógy, ale na konci osmdesátých let se vrátila do virologie v poradní roli, když pomáhala pořizovat nové fotografie viru HIV.

June Almeida zemřela v roce 2007 ve věku 77 let.

Přejít nahoru