Poslanec Evropského parlamentu od SPD Ivan David, jenž se dříve jako jediný v Evropském parlamentu postavil proti návrhům EK týkajících se poskytování finanční pomoci členským státům, na svém facebookovém účtu sdílel příspěvek, v němž probírá řadu výroků šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Jedná se totiž o projevy soustrasti vůči Španělsku a Itálii, jež momentálně jsou nejvíce postižené pandemií koronaviru.

„Aprílový žertík Ursuly von der Leyen,” uvedl český politik.

https://www.facebook.com/MUdrIDavid/posts/986473838459794

Svou pozornost Ivan David věnoval dvěma tweetům předsedkyně EK, kde evropská politička jménem Evropské unie vyjadřuje morální podporu dvěma zmíněným zemím.

„Španělsko je v našich srdcích. Jsme Španělsku nablízku. Vlajka EU je v těchto těžkých dnech na naší budově v Madridu na půl žerdi. Naše myšlenky směřují k obětem, jejich blízkým a těm, kteří trpí touto infekcí,“ zní přeložený text tweetu von der Leyenové.

Český europoslanec sarkasticky podotkl, že vlajka Evropské unie se v tomto případě pohybuje tím správným směrem a rovněž připomněl uživatelům, že například na některých budovách v Itálii unijní vlajka byla dokonce odstraněna.

Následně český politik uvádí další tweet šéfky EK. Tentokrát jde o projev soustrasti a podpory Italům.

„Všichni jsme Italové! Jsme Itálii nablízku. Vlajka Itálie je v těchto těžkých dnech na našem zastoupení v Římě na půl žerdi. Naše myšlenky směřují k obětem, jejich blízkým a infikovaným.“ zní prohlášení předsedkyně EK.

Reakce uživatelů
Ivan David nepochybuje, že slova evropské vysoké úřednice nepřesvědčila evropské obyvatelstvo. Značná část komentujících označovala jednání evropské političky, stejně jako celkový přístup EU, za projev pokrytectví a lhostejnosti.

„EU zradila Itálii a odřízla větev, na které sedí. Za to EU brzy zazvoní umíráček,“ uvedl reakci italské uživatelky FerranteViola český politik.
Další italští uživatelé také netajili své zklamaní z postupu politiků z Bruselu, které označují za projev cynismu. Ivan David sdílel komentář italského uživatele oinot49.

„Utřete si s vlajkou EU zadek! Je to vlajka cynismu,“ napsal zmíněný uživatel.
Svou kritikou nešetřili ani čeští uživatelé. Například Marcel Pokorný zmínil, že postupem času byl zklamán činností a podstatou Evropské unie.

„Cynismus a odtrženost od reality, to je dnešní EU. Vzpomínám si, jak jsem se těšil, až vstoupíme do EU, že se zatrhnou zlodějny a nastolí právo. Po několika letech došlo k vystřízlivění a současnou dobu vnímám jako strašlivou kocovinu, ze které se nemohu dostat,” uvedl dotyčný.
S tímto názorem se shodla i uživatelka Eva Krušinová.

„Cynické vyjadřování na adresu umírajících lidí,” sdělila česká uživatelka.
Přístup EU vůči jednotlivým členům

Člen SPD Ivan David si myslí, že stejně jako v případě Řecka Evropská unie využije krizi ve Španělsku a Itálii ve prospěch vlastních finančních zájmů. Zmínil totiž, že německé banky poskytnou půjčky, dluhy však budou následně získávat zpět prostřednictvím nákupu státního majetku. Podle názoru českého politika se Řecko momentálně potýká s několika výzvami, a to včetně migrační a finanční krize, Evropská unie však neprojevuje náležitý zájem o plnohodnotnou pomoc Aténám a svoji pozornost věnuje Turecku a dalším vztahům a aktivitám.

zdroj: cz.sputniknews.com