Důvěryhodní nadporučíci, včetně moskevského starosty Sergeje Sobyanina, a nový předseda vlády Michail Mishustin, uvalili přísná karanténní opatření a uzavření hranic. Vedoucí představitelé souběžně usilovali o omezení viru a jeho hospodářského spadu.

Putin se mezitím zaměřil hlavně na tlumení finanční rány pro Rusy během telekonferencí nebo v televizních projevech z prázdné kanceláře, což je obtížné okoun, ze kterého se zdá, že řídí krizi, o které se zdálo, že ji chce rozdat.

„Přestaňte čekat, až vás přijde nějaký mýtický Putin a zachrání vás,“ řekla Yevgenia Albats, redaktorka nezávislého časopisu New Times, když se tento týden zeptala na pomoc populární rozhlasové stanici Echo Moskvy. „To můžete udělat jen vy,“ řekla.

Putin se vyhnul veřejným shromážděním od konce března, dny poté, co oblékl žlutý bezpečnostní oblek, aby navštívil Moskevskou hlavní nemocnici pro pacienty s koronaviry. Zatímco tam potřásl rukama a promluvil s hlavním lékařem později diagnostikovaným touto nemocí. Kreml uvedl, že Putin není nemocný a pracuje na dálku, ale setkání vyvolalo otázky, zda se ruský prezident také izoluje, po dalších vůdcích, jako jsou Angela Merkelová a Justin Trudeau. Píše portál MSN.

Ve středu Putin přednesl veřejně televizní projev, ve kterém požadoval bonusy pro zdravotní sestry a lékaře pečující o pacienty Covid-19 a další dva až tři týdny v ruském boji s touto chorobou označil za „rozhodující“.

Putin vyzval Rusy, aby se sjednotili, a přirovnával boj země s koronaviry k bitvám s nepřáteli z 10. a 11. století, což je excentrická volba, která nechala mnoho Rusů hledat internet.

„Drazí přátelé!“ řekl. „Všechno prochází, a to také projde. Naše země opakovaně prošla vážnými testy: trápili ji Pechenegové a také Cumani. Rusko je všechny porazilo. Tuto infekci koronaviru také porážíme. Společně překonáme všechno. “

  Radikální islamisté, kteří v roce 2009 v Pákistánu popravili polského geologa, byli zajati

Apel na jednotu přišel v důležitém okamžiku, když Putinovy ​​předchozí adresy klesly. Poté, co koncem března představil „nepracovní týden“, Rusové se zhroutili na grilování v místních parcích a vedli moskevského starostu, aby zavedl tvrdý režim izolace a zdůraznil, že to nebyl svátek.

Jiné zprávy z Kremlu o Putinových aktivitách byly ještě podivnější. Poté, co řekl tisku, že Putin pracuje vzdáleně a netřásl si rukama, vydal Kreml v pondělí video, v němž ukazuje, že prezident v Kremlu přijímá dva ministry a výměnu zahajuje vydatným potřesením rukou. Tito tři muži se během setkání nezmiňovali o koronaviru, což podněcovalo zvěsti, že byl natočen dříve a tento týden byl propuštěn. Významný ruský novinář Oleg Kashin uvedl, že se zdá, že se jedná o „konzervy“, což je ruský termín pro předem zabalený obsah, který Kreml někdy vydává dny nebo týdny po události.

Putinův televizní vystoupení ve středu – kde přímo vyzval regionální hlavy, aby vyvinuli nová opatření na pomoc Rusům – může naznačovat, že plánuje přistupovat ke krizi lépe.

Analytici poznamenali, že Putinův přístup odrážel některé další země, kde jsou místní úředníci pověřeni prosazováním přísných předpisů a centrální vláda poskytuje ekonomické podněty. Tento přístup by omezil Putinovo vystavení nepopulárním rozhodnutím a zachoval by jeho veřejnou podporu.

Komentáře