Dva migranti byli schopni kontaktovat právníka a zahájit odvolání k Evropskému soudu pro lidská práva, zatímco byli stále v procesu překračování Středozemního moře v gumovém člunu, krátce poté, co opustili přístav Al Khoms nedaleko Tripolisu.

Súdánský migrant Abdel Wahab Mohamed a migrant Naseneva Diabj z Pobřeží slonoviny byli schopni kontaktovat italskou právničku Lucii Gennariovou, která pracuje pro nevládní organizaci pro přepravu migrantů Mediterranea-Saving Humans, podle informací listu Repubblica.

Svědectví migrantů bylo předloženo soudu ve Štrasburku, zatímco byli stále na moři a tvrdili, že na palubě lodi bylo 47 migrantů, z nichž byli někteří nemocní, podle zprávy deníku Il Giornale zveřejněné minulý týden.

Během tohoto velikonočního víkendu byly podány dvě stížnosti, jedna požadující, aby migranti dostali bezpečné útočiště na Maltě, a další, která informovala o údajném porušování lidských práv na Maltě a v Itálii.

Migranti na palubě člunu, včetně těch, kteří kontaktovali italského právníka, byli později vyzvednuti rybářským plavidlem, které je všechny vzalo zpět do Libye.

Nevládní organizace zabývající se přepravou migrantů dříve popíraly napojení na obchodníky s lidmi v severní Africe, zatímco italští státní zástupci potvrdili, že skupiny na ně mají přímé vazby.

V roce 2017 italský státní zástupce Ambrogio Cartosio zveřejnil fotografie, které údajně ukazují obchodníky s lidmi, kteří pracují s německou nevládní organizací Jugend Rettet a její loď Iuventu, která u Libye pátrala a zachraňovala migranty.

„Důkazy jsou seriózní. Máme důkazy o setkáních mezi pašeráky, kteří doprovázeli nelegální přistěhovalce k „Iuventě“, a členy posádky, “ řekl tehdy Cartosio.

O rok později potvrdil bývalý bezpečnostní pracovník nevládní organizace Save the Children podobné informace a uvedl, že nevládní organizace „filmovaly a věděly všechno. Nechtěly, aby z lodi vyšly nějaké informace bez jejich souhlasu. “

Vypuknutí koronaviru do značné míry zastavilo aktivitu nevládních organizací v oblasti převážení migrantů ve Středozemním moři, přičemž Sea-Eye je jednou z mála aktivních.

  „Co nás čeká? Přece válka.“ Internet reaguje na Hamplův výrok o islamizaci českých zemí

Začátkem tohoto měsíce doktorka Caterina Ciufegniová, která pracuje pro nevládní organizaci Sea-Eye, tvrdila, že přeprava migrantů je důležitější než obava z rozšíření koronaviru.

„Tváří v tvář lidem, kteří utíkají před mučením, koronavirus je až na druhém místě. Myslím, že jsme všichni přijali toto riziko,“ řekla.

zdroj: svobodnenoviny.eu

Komentáře